Kötelező biztosítás: Csökkenő verseny, stagnáló díjak

Rossz helyen és rosszkor keresgél, aki október 30-án valamelyik országos napilapból szeretné megtudni, pontosan milyen tarifákkal készültek a biztosítók az idei kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb) kampányra.

A kgfb-piac évekkel ezelőtt elindított liberalizálása ugyanis idén újabb állomásához ért: a biztosítóknak most már nem kell újságmellékletekben, együtt közzétenniük díjaikat, elég a pénzügyi felügyelet, vagyis októbertől a Magyar Nemzeti Bank, valamint a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) és a saját internetes oldalaikon megjelentetniük tarifáikat. Az új díjakat sem október végén, hanem a hatálybalépés előtt minimum hatvan nappal kell közzétenni, amely a januártól hatályos tarifák esetében november 2. (A biztosítók persze előbb is nyilvánosságra hozhatnák januártól élő új díjaikat, ám a szolgáltatók közötti verseny miatt nem valószínű, hogy bármelyik piaci szereplő előbb felfedné lapjait.)

A sokak számára még újdonságot jelentő rendszer valójában január elseje óta működik, azóta a biztosítók évente nemcsak egyszer, hanem bármikor módosíthatnak kgfb-díjaikon – azzal a megkötéssel, hogy akivel már leszerződtek, annak a tarifáján egy évig nem változtathatnak. (Év eleje óta a kötelezővel foglalkozó 15 biztosító közel ötven új díjat hirdetett meg.) A szabad díjhirdetés magyarázata az, hogy 2010 óta a kgfb biztosítási évfordulója nem a naptári évhez igazodik, hanem az autó megvásárlásától, forgalomba helyezésétől számított 365 napig él a szerződés.

Aki az elmúlt három évben autót vett (vagy például motort), annak most nincs dolga, a többieknek viszont még január elsejével fordul a kötelezőjük, így ha át akarnak szerződni egy másik biztosítóhoz, vagy ugyanannál a cégnél kötnének új, kedvezőbb kötelezőt, a szokott módon kell eljárniuk. A meglévő biztosítást december elsejéig lehet felmondani, s ebben az esetben az új szerződést az év végéig kell megkötni. Az év végi kampány jelentősége 2010 óta folyamatosan csökken, a többség biztosítási évfordulója azonban még mindig a naptárhoz igazodik.

A Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ) szerint még a hazai járművek 55-60 százaléka érintett, vagyis több mint kétmillió szerződőnek lesz lehetősége az év végén kgfb-t váltani. A Mabisz adatai szerint ezen belül a több mint 2,5 millió személygépkocsival rendelkező magánszemély 69 százalékát, 1,78 millió autóst érint az egy hét múlva induló kampány. Az érintettek számával együtt csökken a novemberi-decemberi időszak súlya is, az elmúlt három évben egyre kevesebben váltottak biztosítót az őszi kampány során. Papp Lajos, a FBAMSZ elnöke arra számít, hogy idén 300 ezren válthatnak biztosítót, míg további 140-170 ezren köthetik újra szerződésüket a már meglévő szolgáltatójuknál – ez összességében csaknem a fele az egy évvel korábbinak.

A visszaesés másik oka, hogy – a korábbi folyamatos csökkenése után – idén néhány százalékkal emelkedhet kgfb átlagdíja – legalábbis az FBAMSZ-nál erre számítanak. Utóbbival nem értenek egyet a PBA Biztosítási Alkusz Kft.-nél. Vass Gábor szakmai vezető szerint minden évben elhangzik, hogy már nem lehet tovább csökkenteni a díjakat, ám mégis akad több olyan piaci szereplő, amely kedvezőbb tarifákkal használja ki ezt az időszakot új ügyfelek megszerzésére. Az alkuszcégnél úgy gondolják, az idei kampányban további öt százalékkal mérséklődhetnek az átlagdíjak.

Tavaly az átlagos autós a pénzügyi felügyelet adatai szerint korábbi díjának harmadát spórolhatta meg az átkötéssel. A PBA szerint idén csökken majd ez az arány, ugyanis az év során a biztosítók fokozatosan, szinte egyforma mértékben emelték díjaikat. A 2012-es kampányidőszakban újrakötött biztosítások átlagdíja 17 868 forint volt, ez idén 17 ezer forintig csökkenhet. Ám mivel most már nem lehet annyit megspórolni egy új szerződéssel, mint korábban, így az alkuszcégnél is a váltók számának csökkenését várják. Várakozásuk szerint idén félmillióan szerződhetnek újra.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.