Brüsszel megadta magát
A 2013 januárjában indult eljárást akkor a bizottság azzal indokolta, hogy a 2012-ben bevezetett magyar telefonadó szembemegy az elektronikus hírközlő hálózatok és az elektronikus hírközlési szolgáltatások engedélyezéséről szóló uniós irányelvvel. Erre az irányelvre hivatkozott korábban a bizottság a válság adónak nevezett telekomadó miatt indított eljárásban is, azt szintén leállították idén júliusban – a mostani döntés tehát tulajdonképpen borítékolható volt.
A magyarázat most is ugyanaz, mint júliusban a másik különadóval kapcsolatban. Az Európai Bíróság június 27-én hozott ítéletében egy a magyarhoz nagyon hasonló francia ügyben kimondta, hogy nem ütközik az úgynevezett engedélyezési irányelvbe a hírközlési szolgáltatókra kivetett franciaországi különadó. Az uniós engedélyezési irányelv alapján a kormányoknak lehetőségük van igazgatási díjat szedni a távközlési szektor szereplőitől, az ebből származó bevételeket viszont az ágazati infrastruktúra, a hálózat, a szektorműködésére, fejlesztésre kell fordítaniuk.
A bizottság szerint azonban ezeket a bevételeket az állam a költségvetési egyenleg javítására használja. A bíróság június végén megállapította, hogy a vitatott adó nem minősül az irányelv értelmében vett igazgatási díjnak, és így nem tartozik annak hatálya alá, s elutasította a bizottság keresetét. Az ítéletből a bizottság levonta a következtetést: egy spanyol és mind a két magyar telekommunikációs különadó ügyében visszavonulót fújt.
A telefonadó ötlete még tavaly év elején merült fel, végül a második fél évben vezették be, amikor még a válságadót is fizették a cégek. Tavaly 30, az idén mintegy hatvanmilliárd folyik be ebből az adónemből, amelynek alapját a perc- és az SMS-forgalom adja. Az első változat szerint a magánszemélyek előfizetései után1400, acégesek után pedig 2500 forint volt az adósapka, az adó alanyai a szolgáltatók, így próbálták meg megakadályozni, hogy a cégek áthárítsák e terhet. A céges előfizetők esetében – immár Varga Mihály minisztersége alatt – az adó mértéke a másfélszeresére emelkedett.