Fónagy szélesítené a fatámogatást
Lapunk megkeresésére a fideszes politikus kétségtelennek nevezte, hogy mind a kormány, mind a Németh Szilárd Fidesz-képviselő vezette rezsibizottság hatalmas mennyiségű állampolgári megkeresést kap arról, hogy a gáz, az áram, a távhő, a PB árának hatósági csökkentése mellett a fával és a szénnel fűtő háztartások is hasonló lépésre számítanak.
Leszögezte, az ügyben határozott lépésre van szükség, de ennek pontos módjáról még szakmai vita folyik. Emlékeztetett, hogy a háromezer fő alatti településen élő rászorulók számára elkülönített több mint 60 ezer köbméter, teljesen ingyenes tűzifának eddig csak a kétharmada fogyott el. A maga részéről azt tartaná üdvözítő megoldásnak, ha a támogatható települések lélekszámának alsó szintjét háromezerről ötezerre növelnék, illetve a lehetőséget a jelenleginél jóval nagyobb körben népszerűsítenék.
Azt nem tartaná szerencsésnek, ha a módosabbak „kandallófűtését” is segítenék. Ezért azt sem nevezte problémának, hogy lapunk tapasztalatai szerint a Tüzép-telepek lakossági tűzifa címén több tucat tarifát alkalmaznak például fajta, feldolgozottság és beszállítási távolság alapján. Közölte, szociális alapon nyesedékeket, gallyakat tartalmazó vegyes adagokat osztanak. Fontos szempontnak nevezte emellett a jórészt állami tulajdonú erdők gazdálkodási egyensúlyának megőrzését is.
Annak kapcsán, hogy lakossági szénfronton is a tarifák, szénfajták széles kavalkádjával találkoztunk, leszögezte: ez ügyben még ennyire kiforrott álláspontot sem alakítottak ki, zajlanak a szakmai egyeztetések. Korábbi információink szerint körülbelül félmillió, jellemzően rossz anyagi helyzetű háztartás fűt ma szénnel.
A piac közel négyötöde jobb minőségű importszén, egyötödét rosszabb minőségű mátrai lignit, illetve kisebb mennyiségben oroszlányi barnaszén teszi ki. Az államtitkár a hazai szén minőségére vonatkozólag leszögezte, régebben sem feltétlenül a szén, hanem a szénpor ragasztóanyaga tette a Magyarországon gyártott fűtőanyagot rendkívül környezetszennyezővé.