Mindenki a Fedre figyel
A Bloomberg felmérése szerint bárhogyan is döntsenek, az különösebb piaci megrázkódtatást már nem okoz, a megkérdezett szakemberek csaknem kétharmada szerint ezen már túl vagyunk. A kivonulás szeptemberi kezdetére az elemzők 38 százaléka fogadna, majd ugyanennyien viszont októberre vagy későbbre teszik a dátumot.
Azt mindenesetre már a júniusi ülésük óta próbálják szépen óvatosan kommunikálni a Fed vezetői, hogy lassan, de mindenképpen még az idén elindulhat a program kivezetése. A korai jelekre nagyon érzékenyen reagált a piac, a tízéves lejáratú amerikai állampapír hozama 120-140 bázisponttal emelkedett azóta, megközelítve a három százalékot. Ez megfordította a korábbi globális tőkeáramlás irányát, és nagyarányú tőkekivonást váltott ki a feltörekvő országok piacain, így nálunk is – emlékeztetett Pápa Levente, az OTP Bank elemzési központjának stratégája.
Ha a Fed ténylegesen meghozza a kivezetésről szóló döntését, a folyamat további folytatódására, esetleg erősödésére lehet számítani. A legújabb amerikai makroadatok azonban nem indokolják egyértelműen a pénznyomda azonnali leállítását. A munkaerőpiacról érkező adatok rosszabbak a korábban vártnál, igaz, ezt az elemzők csak átmeneti jelenségnek tartják, s bíznak az elkövetkező konjunktúrában.
Rossz hír, hogy a szíriai polgárháború elvonja a vezető politikusok figyelmét a gazdasági problémákról, és nincsen még egyértelmű jelölt a januártól megüresedő Fed-elnöki posztra sem. Az inflációs folyamatok rendben vannak, sem deflációs, sem inflációs kockázat nem látszik. Mindent egybevetve Pápa szerint az óvatos kivezetés elindításának valószínűsége nagyobb.
Hasonlóképpen látja Háda Bálint, a Quaestor vezető elemzője, aki szerint a Fed első lépésben tízmilliárd dollárral csökkenti a kötvényvásárlásokra fordítható keretet. Az infláció valóban a Fed által felvázolt pálya mentén alakul, a fogyasztás már négy hónapja bővül az Egyesült Államokban, a fogyasztók bizalma hatéves csúcsra erősödött, s a Fed hitelpiaci felmérése valamennyi hitelkategóriában növekvő keresletet mért – sorolja a további lazítás ellen szóló érveket Háda Bálint.
Továbbra is problémás terület a munkanélküliség, jóllehet a fő számok javulnak, az aktivitási ráta csökken, amely eddig javította a munkanélküliségi rátát. A Fed kormányzóinak legutóbbi előrejelzése szerint a 6,5 százalékos munkanélküliség csak a jövő év végére érhető el, de ehhez legalább 3-3,5 százalékos GDP-növekedésre van szükség 2014-ben.
Az elemző szerint gondot okozhat, hogy újabb politikai cirkusz közeleg, az Egyesült Államok államadóssága ugyanis október közepére ismét eléri majd a 16,7 ezermilliárd dolláros plafont. A republikánusok nem szeretnék megemelni a plafont, hacsak a kormány nem dönt újabb jelentős kiadáscsökkentésekről és megszorításokról. Barack Obama viszont többször jelezte, hogy a problémát csomagban kívánja megoldani.
Mivel az idei költségvetés szeptember végével kifut, a politikusoknak alig egy hónapjuk van arra, hogy megegyezzenek. Ha a költségvetést nem fogadják el október elseje előtt, az a kormányzat megbénulásához vezet, ha viszont nem sikerül megemelni a limitet, még rosszabb fenyeget: az államcsőd. Háda Bálint szerint ez nem több egyszerű teóriánál, hiszen a politikusok megegyezési kényszerben vannak – nem először, és nem utoljára.