Araszol előre az ipar
Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari termelési index 0,3 százalékkal nőtt. Mindent egybevetve a januártól júliusig tartó időszakban 0,7 százalékkal esett vissza az ipari kibocsátás 2012 azonos időszakához viszonyítva, azaz még várni kell arra, hogy pozitívvá váljon ez az adat. A nemzetgazdasági tárca közleményében sikerként értékeli a júliusi adatot, amely Magyarországot az ötödik helyre sorolja a horvátok csatlakozásával immár 28 tagúra bővült Európai Unióban. A közleményben 28 ország adatairól szól a tárca, ehhez képest csak 24 szerepel az Eurostat hivatalos kommünikéjében. A másik adat szerint, a havi növekedést mutató listán a 24 tagországból nyolcan is előttünk állnak.
Ausztria, Luxemburg, Belgium és Ciprus adatai azonban még hiányoznak a táblázatból. Az év hátralevő részét mindenesetre javuló teljesítmény jellemezheti, mivel a tavalyi bázis a recesszió miatt rendkívül alacsony volt, különösen a december, amikor nagy autógyárak álltak le hosszabb ideig, jelentősen rontva ezzel a statisztikát. Elemzők szerint emiatt az év záró hónapjaiban akár két számjegyű ipari növekedést is regisztrálhat a Központi Statisztikai Hivatal (KSH), s így a szakértők az év egészére 1-3 százalék közötti termelésnövekedést jeleznek előre – vérmérséklettől és a derűlátás fokától függően.
A KSH pénteken publikált részletes jelentése szerint főként az élelmiszeripar, a gép, gépi berendezések gyártása, valamint a járműgyártás növekedése játszott szerepet a júliusi bővülésben. Ahogyan az várható volt – s mára trenddé érett –, a növekedés a járműgyártás exportmegrendeléseinek köszönhető. A szektor termelése 12,9; kivitele ezúttal 14,3 százalékkal bővült. A feldolgozóipar másik, ám tartósan gyengélkedő húzóágazata, a számítógép, elektronikai, optikai termékek gyártása 7,3 százalékkal, exportja pedig 8,9 százalékkal esett vissza. Ez nem is olyan rossz adat, ha az utóbbi időszak termelésének sorozatos, két számjegyű zsugorodását vesszük alapul.