Profilváltással újul meg a Kodak
A fizetésképtelenség felé sodródó vállalatot négy csapás is sújtotta: a 2008-as recesszió hatásai, a nyugdíjalapjaik finanszírozási költségeinek emelkedése, a szabadalmaik után beszedett bevételek visszaesése és a kereskedelmi hitelfeltételek megszigorodása. A problémák gyökere azonban messzebbre nyúlik vissza, a Kodak ugyanis a digitális képalkotásban lejátszódott, mindent elsöprő forradalmat nem vette komolyan, így pillanatok alatt hatalmas versenyhátrányba került gyorsan reagáló vetélytársaival szemben.
Miután nem volt hatásos válasza a digitális átállásra, vevői elpártoltak tőle. Forgalma a 2003-as 13,3 milliárd dollárról 2011-re hatmilliárdra zsugorodott, dolgozóinak száma 64 ezerről 17 ezerre csökkent.
A csődvédelembe menekülő cég a talpra álláshoz a birtokában lévő 1100 szabadalom eladásából remélt kétmilliárd dolláros bevételt használta volna fel, de az ezekre meghirdetett aukciók csak 527 milliót hoztak a konyhára. A Kodak kénytelen volt megválni a legendás képalkotási, fotó- és dokumentum kidolgozási üzletágától, erre „házon belül” talált vevőt: a U.K. Kodak Pension Plan nyugdíjalap 650milliót fizetett érte.
Ez egyben azt is jelenti, hogy Kodak márkanéven már nem gyártanak fényképezőgépet a jövőben. Így a „Csak megnyomod a gombot, a többi a mi dolgunk” vállalati szlogen is végleg bevonul a történelemkönyvekbe. A cég a vállalati szféra megrendeléseire számít ezentúl, kereskedelmi partnereinek csomagolóanyagokat, nyomdaipari szolgáltatásokat kínál.
Az újjászervezett Kodak alaptőkéje 441 millió dollár lesz, a részvények 85 százalékát – követeléseik fejében – a biztosított hitelezők kapják meg, a maradék a fedezetlen hitelek gazdái között oszlik meg. A csődbírósági meghallgatáson a hitelezők egy csoportja hasztalan próbálta meggyőzni a bírót, hogy a Kodak sokkal többet ér annál, mint amennyire a menedzsment kilábalási terve értékeli. Ha jól megy a vállalatnak, akkor a hitelezőtulajdonosok is visszakaphatnak valamennyit bedöglött követeléseikből, s erre jó esély is mutatkozik.
A nyolc és fél ezres dolgozói létszámmal, a költségcsökkentési intézkedések végrehajtásával és az új termékek-szolgáltatások bevezetésével a Kodak ismét profitgyárrá változhat. A tervek mindenesetre ambiciózusak, jövőre 539 milliós nyereséggel számolnak, ami 2017-re már megközelítheti az egymilliárd dollárt is. Nem üres zsebbel indulnak újra, összesen 815 millió dollár áll a válságkezelést levezénylő Antonio Perez vezérigazgató rendelkezésére, hogy növekedési pályára állítsa a George Eastman által 121 évvel ezelőtt alapított vállalatot.