Most persze volt reálhozam

– Eltőzsdézték a tagok pénzét – szóltak rendre a kormánypárti bírálatok, amikor a magánnyugdíjpénztárakból átirányították az ügyfeleket az állami nyugdíjrendszerbe. A jelek szerint a vagyonkezelés terén azonban bőven van még erő az igencsak megtépázott szektorban.

A kabinet által teremtett működési környezet viszont egyáltalán nem segíti őket, hiszen az elmúlt hónapok arról szóltak, hogy egymás után húzzák le a rolót a kivéreztetett magánnyugdíjpénztárak. Tíz kassza kezdte az évet, a végére öt maradhat. Legutóbb például a Pannónia Nyugdíjpénztár magánnyugdíjpénztári ágának végelszámolásáról döntött annak közgyűlése. A Stabilitás Pénztárszövetség jelentése szerint ugyanakkor a szervezethez tartozó intézmények összvagyona az első fél évben közel 187 milliárd forint volt az időszak végén, ami éves összevetésben közel háromszázalékos bővülésnek felel meg.

Ez ugyan alig haladja meg az infláció szintjét, így akár az is kijelenthető lenne, hogy nem voltak túl eredményes vagyonkezelők az intézmények. Ha a pénztáraknál lévő tagok számát is figyelembe vesszük viszont, akkor egészen más kép rajzolódik ki. A második negyedév végén közel 64 ezer tagja volt a kasszáknak, ami az előző negyedév végéhez képest négyezer fős, 2012 első negyedév végéhez viszonyítva pedig több mint hatezres csökkenést jelent. Vagyis a létszám mintegy nyolcszázalékos csökkenése ellenére gyarapodott a vagyon az elmúlt egy évben.

A legárulkodóbb adat, hogy az elmúlt év második negyedévének végén 2,6 millió volt az egy tagra jutó átlagos vagyon, míg idén júniusban ez már 2,93 millió forintot tett ki. Ez pedig éves szinten 13 százalékos gyarapodást jelent, ami viszont már jelentősen meghaladja a infláció mértékét, s tetemes reálhozamot jelent. Hasonló a helyzet a szervezethez tartozó önkéntes nyugdíjpénztáraknál is. Az első fél évben összesen 21 milliárd forintos, 2,5 százalékos hozamot értek el ezek a kasszák.

Ennek, a hét százalékkal növekvő, közel 20 milliárd forintnyi tagdíjjellegű befizetések, a csökkenő kifizetések eredményeként a szövetséghez tartozó intézmények vagyona így a második negyedév végén 866,4 milliárd forintot tett ki, ami a 2012 második negyedévéhez képest ugyancsak több mint 13 százalékos növekedést jelent. Az önkéntes nyugdíjpénztáraknál továbbra is a már ismert A szektorban a taglétszám csupán stagnál. A második negyedév végén a szövetség 1,13 millió önkéntes nyugdíjpénztártagot tartott nyilván, ez minimálisan meghaladja az egy évvel korábbi mutatót.

Ezzel kapcsolatban Lehoczky László, a Stabilitás Pénztárszövetség elnöke korábban megjegyezte: a pénztárak számára az a legnagyobb feladat, hogy a harmincas éveiben lévő korosztály tagjait minél nagyobb arányban meggyőzzék; vegyék igénybe a nyugdíjkasszák szolgáltatásait. Esetükben az öngondoskodás hasznosságával érvelnek, valamint azzal, hogy az önkéntes nyugdíjkasszák az egyik legolcsóbb megtakarítási lehetőséget kínálják. Lehoczky most hozzátette: az önkéntes kasszák tagoknak történő kifizetései jelentősen, éves összevetésben közel 34 százalékkal estek, ami szerinte a pénztárak iránti bizalom jele.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.