Nagy dobásra készül az Apple
Az ok: a Samsung bizonyítottan megsértette fő riválisa, az Apple szabadalmi jogait, ezért a piacról való kitiltást kezdeményező döntés, amely egy héttel azután született, hogy egy kísértetiesen hasonló szabadalomsértési ügyben, fordított felállásban elrendelt importtiltás ügyében az elnök megvédte az Apple-t. A vétónak köszönhetően az amerikaiaknak nem kell ezután sem nélkülözniük a Kínában gyártott, régebbi típusú iPhone-okat és iPadeket, azok továbbra is forgalomban maradhatnak az USA-ban. A két eset között abban van különbség, hogy az Apple iparági szabványként alkalmazott szabadalmakhoz fűződő jogokat sértett meg, míg a Samsung kereskedelmi és nem lényegi szabadalmakat használt fel önhatalmúlag.
Bár a helyzet hasonló, szakértők felettébb valószerűtlennek tartják, hogy Obama most fellépjen egy külföldi cég érdekeiben a hazai vállalattal szemben. Ha nem él a rendelkezésére álló időn belül az elnöki vétóval, a tiltás automatikusan hatályba lép. A vétó rendkívül ritka a kereskedelmi ügyekben, legutóbb Ronald Reagan élt vele 1987-ben. A kettős mérce alkalmazása viszont nem vetne jó fényt az amerikaiak által büszkén hangoztatott versenysemlegességre, ráadásul rendesen beletenyerelne a piaci viszonyokba, ugyanis az Amerikában első Apple és második Samsung csatáját a zöldasztal mellett, adminisztratív eszközökkel döntené el.
A Samsung okostelefonok kitiltása ugyanis az egyetlen hatásos és valóban fájdalmat okozó intézkedést jelenti. A konkurens távol tartása az amerikai piactól dollármilliárdos kiesést jelent. Egy tavalyi, Kaliforniában az Apple győzelmével végződött szabadalomsértési ügyben egymilliárd dolláros kártérítésre kötelezték a Samsungot. Igaz, az ügyet még nem zárták le, mert egy másik eljárás során összesíteni kell a konkrétan okozott károkat – írja a Reuters. Az egymilliárd dollár kifizetése sem vágná a földhöz egyébként a Samsungot, amely a második negyedévben két hét alatt produkált ekkora nyereséget, míg az Apple-nek ugyanennyi idő kell kellett ahhoz, hogy egymilliárd dollár értékben eladjon az iPhone-jaiból.
A két technológiai óriásvállalat között 2011 áprilisa óta tart a pereskedés négy kontinens bíróságai előtt a vélt és valós szabadalomsértések miatt. Egy okostelefon készítésekor száznál is több szabadalmat használ fel a gyártó, ha ezekből egy-kettő kifogásolható, azért nem szabadna az egész terméket kidobatni a kukába – véli egyre több szakértő, aránytalanul súlyosnak nevezve az importkorlátozás elrendelését.
Sokan gondolják már úgy, hogy a két ellenfélnek a bíróságok helyett a fejlesztőasztaloknál kellene bizonyítaniuk, a fogyasztókat ugyanis meglehetősen taszítják az ilyen pereskedések. Rá adásául a vita a befektetők figyelmét sem tereli el a két cég várakozásoktól elmaradó teljesítményéről, amit az egyre jobban telítődő okostelefonpiacon mutatnak.
Úgy tűnik, az Apple visszatér a kaptafához, iparági források szerint szeptember 10-re tervezi legújabb, iPhone 5S csúcsmodelljének premierjét, azaz egy évvel elődje bemutatása után. Meg nem erősített hírek szerint az új készülék forgalmazását tíz napra rá kezdenék meg. Nem kizárt az sem, hogy az Apple előáll az iPhone régóta várt fapadosabb változatával, az 5C-vel is, ahol a C feltehetően a colourt jelenti. Azaz a megszokott fekete vagy fehér mellett más színekben is pompázhatnak az iPhone-ok.
Az új csúcskészülék új operációs rendszerrel, fejlettebb kamerával jön ki, és ujjlenyomat-azonosításra alkalmas funkciója is lesz.