A digitális állam a cél
A szakmai anyagot még nem hozták nyilvánosságra, de hamarosan társadalmi vitára bocsátja a tárca.
A stratégia az iparági szervezetekkel, az Informatika a Társadalomért Egyesülettel, az Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetségével (IVSZ), valamint a legnagyobb iparági cégekkel együttműködve készült, célja, hogy meghatározza a 2014–2020-as uniós költségvetési időszak forrásfelhasználásának és a fejlesztések főbb irányát. A lapunk által megkérdezett, a tervezetet ismerő szakemberek szerint azonban a dokumentumban kiemelkedően új gondolatok nincsenek, a már ismert problémákat, az azokra adható iparági válaszokat foglalja rendszerbe.
Vályi-Nagy Miklós is egy ismert problémával nyitott beszédében: Magyarországon a lakosságnak csak 55 százaléka használja az internetet, 43 százaléknak pedig egyáltalán nincs számítógépe. A következő időszak fontos feladatának nevezte, hogy javuljanak ezek az arányszámok, mert e nélkül nem valósulhat meg a digitális írástudás. Ennek érdekében forrást kell biztosítani képzésekre, méghozzá minden korosztályban. A digitális infrastruktúra fejlesztése, a széles sávú internet biztosítása a még ellátatlan kistérségekben is kiemelt cél. Ezen a ponton meg kell jegyezni, hogy a kormány költségvetési intézkedései, a szektoriális különadók, a frekvenciákkal kapcsolatos meglehetősen zavaros helyzet és a sikertelen mobiltender pont ellentétes irányba hat. Konzekvensebb, a szakma elvárásához jobban illeszkedő intézkedésekkel ma már sokkal nagyobb lehetne a mobil széles sáv lefedettsége s annak sávszélessége is.
A digitális gazdaság fejlesztésében kifejezetten a kis- és közepes vállalkozások támogatása kap hangsúlyt. – A kormány szándéka lényegesen emelni, és minden vállalkozásnak elérhetővé tenni a kutatás-fejlesztési aktivitás növelését célzó forrásokat – mondta az államtitkár. A digitális állam kialakításával a kormány azt szeretné elérni, hogy az intézmények többségében teljes körű ügyintézésre legyen lehetőség.
Vályi-Nagy Vilmos közölte, hogy az elkövetkező egy évben várhatóan lezárul az infokommunikációs fejlesztést célzó operatív program tervezése, létrejön a kapcsolódó intézményrendszer, és megkezdődhet a források felhasználásának nemzetgazdasági szintű elosztása. Az operatív programot a jóváhagyás előtt el kell fogadtatni Brüsszellel is, de 2014 tavaszán várhatóan kiírják a kapcsolódó pályázatokat.