Ólomnehéz lábon az Exide
Az ólom-savas akkumulátorokat gyártó Exide az erősödő versenyhelyzettel, az Európát sújtó recesszió miatt visszaesett kereslettel, valamint az emelkedő gyártási költségekkel –elsősorban a dráguló ólommal – magyarázta a fizetőképességében beállt kedvezőtlen változást. A pénzügyi helyzetének és működésének rendezéséhez a legmegfelelőbb körülményeket a csődvédelem teremti meg az Exide számára – indokolták lépésüket a bírósághoz benyújtott dokumentumban.
Az is nehezíti a helyzetüket, hogy a nagy megrendelők – zömmel autógyártók és alkatrész-kereskedelmi hálózatok – egyre gátlástalanabbul kihasználják erőfölényüket az ártárgyalásokon, minimálisra csökkentik a beszállítók által elérhető haszonkulcsot és kitolják a fizetési határidőket, amivel végső esetben a termelés olcsóbb helyszínre történő áthelyezésére kényszerítik a gyártókat. Ahogyan tette azt 2010-ben a világ vezető kiskereskedelmi lánca, az amerikai Wal-Mart, amely addigi partnerét, az Exide-t egyszerűen lecserélte a Johnson Controlsszal, ez önmagában 160 millió dolláros éves bevételkiesést okozott az akkumulátorgyártó számára. Az európai eladások is visszaestek, ami különösen érzékenyen érintette az amerikai vállalatot, hiszen bevétele közel fele innen származott.
Az Exide egyelőre csak az amerikai tevékenységére kért csődvédelmet, a nemzetközi – így a magyarországi –tevékenységet mindez most közvetlenül nem érinti. Az Exide vagyona 1,89 milliárd dollárra tehető, ezzel szemben adósságállománya 1,14 milliárd dollárra rúg. A csődvédelem ideje alatt is biztosított lesz a folyamatos működés, erre és az átszervezésre félmilliárd dollár áll az Exide rendelkezésére, amit a csődbíróság szoros felügyelete mellett használhat fel. Az Exide számára nem ismeretlen a csődvédelem, 2002-ben már sikerrel vett egy ilyen procedúrát. Akkor a túl gyors terjeszkedés miatt felhalmozott 2,5milliárd dollárnyi adósság menedzselése okozott gondot, de miután ebből két év alatt 1,3 milliárdot sikerült lefaragni, a cég kikerülhetett bíróság „gyámsága” alól.