Hízókúrán az OTP
A kérdés nem is ez, hanem az ár. Felvásárlási célpontból, lehetőségből több is volt az utóbbi években, az OTP azonban csak akkor vásárolt, ha azt kedvező feltételek mellett, jó áron tehette, konzervatív politikáján pedig most sem kíván változtatni – tette hozzá. Csányi Sándor elnök-vezérigazgató hétfőn, az InfoRádiónak adott interjúban beszélt arról, hogy az OTP két, kivonulást tervező külföldi befektető magyarországi leánybankjára pályázik.
Az egyik pénzintézetre már – írásos, igaz nem kötelező érvényű – ajánlatot is tettek, míg a másik bank esetében előrehaladott tárgyalásokat folytatnak. Csányi Sándor ugyanakkor azt is elmondta: az árazásánál konzervatívan jártak el, figyelembe vették az összes lehetséges kockázatot és ezért elképzelhető, hogy az általuk ajánlott összeg nem találkozik a tulajdonosok elvárásával. A bankár szerint a következő években a magyarországi bankrendszer több mint fele magyar kézbe, irányítás alá kerülhet – ezt egyébként korábban Orbán Viktor miniszterelnök többször is kívánatos célként jelölte meg.
Csányi Sándor úgy látja: néhány „nem kis” bank el akar menni Magyarországról, s csak az a kérdés, itteni érdekeltségeiket más külföldi pénzintézetek veszik meg vagy az OTP, esetleg a Magyar Fejlesztési Bank. (Az állami pénzintézet vásárolta meg tavaly a német DZ Banktól a Takarékbankot.) Az OTP az elmúlt évtizedben más nagybankokhoz képest nem volt különösebben aktív Magyarországon, figyelmét, erőforrásait inkább a régiós terjeszkedésre fordította. (Nem eredménytelenül: nyereségének ma már felét külföldi érdekeltségek hozzák, a profitszerzésben elsősorban az orosz és a bolgár leánybankok jeleskednek.)
Hogy most mégis itthon vásárolna a csoport, azt Bencsik László a zsugorodó piaccal, a csökkenő bevételekkel és kamatmarzzsal magyarázta. A vezérigazgató-helyettes szerint ebben a helyzetben két dolgot tehetnek: költséget csökkentenek, fiókokat zárnak be és munkatársakat küldenek el, vagy felvásárlással növelik piaci részesedésük és ezzel a bevételeket, javítják a jövedelmezőséget. A hírek szerint több eladósorban lévő pénzintézet is van a magyar piacon. Az MKB-t például az Európai Bizottsággal kötött megállapodás alapján 2015 végéig kell eladnia tulajdonosának, a német Bayerische Landesbanknak.
Csányi Sándor ugyanakkor az Origónak adott interjúban a múlt héten cáfolta, hogy az MKB felvásárlására készülnének. A CIB anyabankja, az Intesa Sanpaolo vezérigazgatója márciusban rémálomnak nevezte Magyarországot, s ebből többen is azt a következtetést vonták le, hogy az olaszok is szívesen kivonulnának, ahogyan ez a hír járja egyebek mellett a német Commerzbankról, az osztrák Erstéről és a francia AXA-ról.
Az OTP Magyarországról származó bevétele három éve folyamatosan csökken, az idei első negyedévi közel 92 milliárd forint például kilenc százalékkal marad el az előző év azonos időszakától. A csoport összes bevétele ezzel szemben január és március között két százalékkal 213 milliárd forintra nőtt éves összevetésben. Az adózás utáni eredmény a tavalyi 12,8 milliárd után idén 11,2 milliárd forint volt, a csökkenést elsősorban a társasági adó emelkedése okozta.