Büdös maradt a trafikügy

Defenzívába szorult a kormány: titkosítják az adatokat. A botrány tovább dagad, az ügy károsultjai tüntetnek.

Ma délután a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium épülete előtt tüntetnek a Facebookon szerveződött trafikkárosultak mozgalom tagjai. Az akciót olyan kereskedők szervezik, akik a trafikpályázat miatt részben vagy egészben elveszítik a munkájukat. A tüntetők petíciót kívánnak átadni Németh Lászlóné miniszternek. Úgy tudni, ebben új, szakmai alapon szervezett pályázatot, szakmai bírálóbizottságot kérnek. 

„Nem bizonyult nyertesnek”
„Nem bizonyult nyertesnek”

A trafikpályázat győzteseinek névsorát múlt hétfőn hozták nyilvánosságra. Egyre több, a nyertesek listáján szereplő személyről derül ki, hogy feltételezhetően a kormánypárthoz vagy nagyobb hazai dohánycéghez kötődik. A Hvg.hu-nak a hét végén az egyik nagyváros fideszes képviselője azt írta: ők a „frakcióülésen döntöttek” a pályázatokról.

Most már mindenki kíváncsi a trafikpályázatok részleteire. A Transparency International, az Atlatszo.hu, a Hvg.hu, az Index.hu, a K-Monitor Közhasznú Egyesület, az Origo.hu és a Társaság a Szabadságjogokért Egyesület közérdekű adatigényléssel kérte a pályázatok nyilvánosságra hozatalát a fejlesztési minisztertől és a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit (NDN) Zrt.-től.

Az LMP is kikéri az összes koncessziós pályázat anyagát és azok értékeléseit. Az MSZP pedig írásban kereste meg Gyulay Zsoltot, az NDN Zrt. vezérigazgatóját, azt firtatva: kik voltak a bírálóbizottság tagjai, és milyen szakmai ismeretekkel rendelkeztek; a vezérigazgató kapott-e „politikai iránymutatást” a pályázatok elbírálásához, és ha igen, akkor ez kiktől és milyen formában érkezett; valamint nyilvánosságra hozzák-e a pályázatok bírálati lapjait?

A pártok levélben fordultak a legfőbb ügyészhez. Mesterházy Attila MSZP-elnök szerint, miután a kiszivárgott információk alapján „fideszes képviselők döntöttek” a trafikpályázatokról – ami kimeríti a hivatallal visszaélés és befolyással való üzérkedés tényállását –, a legfőbb ügyész akár hivatalból is vizsgálatot indíthat az ügyben. Hozzátette: ha Polt Péter ezt nem tette meg, akkor arra kérik, hogy a levelet tekintse ismeretlen tettes ellen tett feljelentésnek. Schiffer Andrásnak, az LMP társelnökének ismertetése szerint pártjuk azért fordul levélben a legfőbb ügyészhez, hogy az ügyészség indítson keresetet a koncessziós szerződések megsemmisítésének érdekében. (Ezt a szocialisták is szeretnék.) Hangsúlyozta: a sajtóban megjelentek szerint alapos a gyanú arra, hogy a döntéshozók jogosulatlan személyeknek adtak ki információkat a pályázatokról. Az LMP ezért hivatali visszaélés alapos gyanúja miatt tesz feljelentést.

A Transparency International Magyarország álláspontja szerint a trafiktörvény megalkotása, valamint a pályázatok lebonyolítása során felmerült problémák súlyos korrupciós lehetőséget mutatnak. A jogvédő szervezet szerint a trafiktörvény azt bizonyítja, hogy a korrupció rendszerszintű. A TI úgy véli, a trafiktörténet az úgynevezett „state capture” tipikus példája, amikor közhatalmi döntéshozatalt a közérdek helyett magánérdekek vezérelnek centralizált, jól kidolgozott rendszerben. Kifejtik: a konstrukció lényege, hogy az így megalkotott jogszabályok legálissá teszik a visszaéléseket.

Lázár János miniszterelnökségi államtitkár egyéni képviselőként a kormány által szervezett sajtótájékoztatón igyekezett megvédeni álláspontját. Azt mondta, hogy a jogszabályoknak megfelelően történt minden, „állnak a vizsgálatok elé”. Vizsgálóbizottságot viszont épp a feljelentések miatt nem alakíthatnak a parlamentben, ám az, aki visszaélésről tud, tegyen feljelentést. Szerinte semmilyen bizonyíték nincs arra, hogy politikai alapon választották volna ki a győzteseket, és ő maga „nem tud az irigység kultuszával azonosulni”. Bejelentette: a miniszterelnökkel egyeztetve immáron a korábbi 10 helyett 12 százalékban garantálná a kereskedők árrését. Úgy vélte, a pontszámokat, a bírálók névsorát azért nem lehet nyilvánosságra hozni, mert egyesek – és itt megnevezte a Philip Morris dohánygyárat – mindent megpróbálnak elkövetni, hogy elvegyék a győztesek kedvét a szerződéskötéstől.

Gyulay Zsolt, a pályázatot lebonyolító állami cég vezetője szintén az ügy és a szereplők védelmével indokolta a titkosságot lapunkan, de közölte: amennyiben a törvény úgy kívánja, mindent nyilvánosságra hoznak. Közben fideszes képviselők olyan törvénymódosítást nyújtottak be, amelynek értelmében ezt nem feltétlenül kell megtenniük.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.