A mi titkunk, amiről Némethnével tárgyalunk
Kifejtette: a Mol társadalmi felelősségvállalási költségvetése évi hárommilliárd forint. Ennek kétharmada hagyományos szponzoráció, harmada pedig – és idesorolható a szóban forgó támogatás is –, amikor egyes országokban olyan társadalmi mozgalmakhoz, alapítványokhoz, „aktivitáshoz, beszélgetésekhez” nyújtanak segítséget, amelyek a társadalomban hasznosak lehetnek. Ezekről a Mol nem szokott nyilatkozni, neve külön nem jelenik meg.
Lapunk kérdésére, hogy a miniszterrel „érintettként” (az elnök-vezérigazgató szóhasználatában: stakeholderként), avagy a 24,6 százalékos állami részvényes képviselőjeként (shareholderként) tárgyal, határozottan leszögezte: a mindenkori kormányok képviselőivel az üzleti környezet meghatározó szereplőiként tartják a kapcsolatot, vagyis nem részvényesként, hanem érintettként. Ezt akkor is megtették, amikor a magyar államnak egyetlen Mol-részvénye volt. Tulajdonosként azért nem egyeztethetnek az állammal, mert nem tehetnek különbséget részvényeseik között – tette hozzá. Mindazonáltal az ügy mélyreható törést nem okozott az állam és a cég vezetése között, hiszen a közgyűlésen a megjelent részvényesek 99,5 százaléka – köztük az állam – 2018-ig meghosszabbította Hernádi Zsolt igazgatósági mandátumát.
Az elnök-vezérigazgató sajtótájékoztatóján főként a vállalat fokozódó nemzetköziesedését, a leánycégek önállósodását hangsúlyozta. Az olajtársaság nyereségének fele külföldi tevékenységből, háromnegyede kitermelésből származik. Mindazonáltal kérdésünkre kitért belföldi fejlesztési terveikre is. Tavaly a csoport 152 milliárdos nyereséget ért el. Ez alig marad el az azt megelőző év eredményétől. A tulajdonosok a tavalyihoz hasonló, 46 milliárd forint osztalékot kapnak. (A 24,6 százalékban tulajdonos magyar államnak tehát körülbelül 11,5 milliárd forint jut.) Tavaly a 154 milliárdos 2011-es nyereség után 45 milliárd forintot fizettek ki hasonló címen.
Molnár József vezérigazgató közgyűlési előadása szerint bonyolult, kiszámíthatatlan, vegyes hatású nemzetközi környezetben sikerült pozícióikat megtartani. Továbbra is elsősorban a kitermelésre összpontosítanának: rövid távú céljuk az – elsősorban magyar és horvát – termelés-visszaesés évi ötszázalékos ütemének mérséklése. Különösen nagy érvágás számukra az irányításuk alá tartozó horvát INA szíriai kitermelő vállalatának a közel-keleti államban dúló belviszályra visszavezethető kiesése. Az emelkedést főleg a távolabbi – elsősorban észak-iraki (kurdisztáni), oroszországi és kazahsztáni – mezőik 2015-től várható felfutásától remélik. A csoport tavaly közel 300 milliárd forintot ruházott be.
Finomítási-értékesítési üzletágukban elsősorban a fokozatos fejlődés, illetve a további, több százmillió dolláros kiadáscsökkentés a cél. Információink szerint ennek keretében tavaly mintegy 700 fővel csökkent a Mol 5500-as magyarországi létszáma.
A közgyűlésen többek között jelen volt Csányi Sándor alelnök, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója, megjelent Parragh László igazgatósági tag, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, kisrészvényesként pedig mások mellett Holoda Attila, a Mol korábbi eurázsiai kutatás-termelési igazgatója, aki a múlt év végén három hónapig energetikai helyettes államtitkári posztot töltött be.
A közgyűlésnek új helyszín, az 500 millió forint állami támogatással megépült, Orbán Viktor kormányfő által néhány hete átadott belvárosi Budapest Music Center adott otthont.