„Még csak az kéne”
Ugyanakkor nem kizárt, hogy a nyertesek rokonai foglalkoznak kereskedelemmel. A Szigetváron élő, 42 éves Bolygó Attila például villanyszerelőként pályázott sikerrel öt pécsi trafikra, ám családja már évek óta vegyesboltokat visz megyeszerte, s rokonaival közös vállalkozásban tervezi megnyitni a pécsi dohányboltokat. Azt, hogy a pécsi nyertesek közül kinek van szoros kapcsolata a kormánypártokkal, nem sikerült megtudni. A jelek alapján elképzelhető, hogy keveseknek.
Amikor Bolygó Attilát arról kérdeztük, van-e a családban fideszes, akkor a villanyszerelő – a „még csak az kéne” kifejezéssel – utasította el a feltételezést. Persze egy Pécs nagyságú városban gyakran csak a bizalmas barátok ismerik egy kisvállalkozó pártkötődését és rokoni kapcsolatait. Aztán minél kisebb egy település, annál többet tudnak egymásról a helybéliek. Így érthető: a szekszárdiaknak azonnal feltűnt például, hogy Fajszi Lajos, KDNP-s önkormányzati képviselő testvére, Fajszi Sándor elnyert egy üzletet a tolnai megyeszékhelyen. A jelenleg takarítócéget működtető érintett – kérdésünkre válaszolva – azt mondta, hogy nem kötődik egyik párthoz sem.
Sellyén úgy látják: bejött a papírforma. Ezen azt kell érteni, hogy a 3 ezer lelkes baranyai kisváros egyik trafikját Bogdán Krisztina, a másikat Varga László viszi majd. Bogdán apja a közeli Okorág fideszes polgármestere, míg Varga jó barátja Tiffán Zsoltnak, a Fidesz baranyai elnökének és parlamenti képviselőjének. Varga László –aki Harkányban és Siklóson is nyit egy trafikot – nem tagadja a barátságot, de hozzátette, hogy ő nem párttag, és vállalkozóként jóban van szocialista politikusokkal is, hisz a cégei miatt fontos, hogy kontaktusban legyen a helyi döntéshozókkal.
Pécsett egyébként megkérdeztünk több kisbolttulajdonost, hogy ő miért nem indult a trafikpályázaton. Általában azt felelték, hogy túl szigorúnak tartották a kiírás feltételeit, főleg az alig 3 százalékos árrést és azt, hogy a dohányáru mellett csak szerencsejátékokat lehet forgalmazni. Utóbb a kiírók ezen enyhítettek, ezért lehet majd szeszt és üdítőt is árulni, de addigra már lezárult a pályázat jelentkezési határideje.
A hoppon maradt boltosok megjegyezték: az járt jól, aki jól informált volt. Azt, hogy a késő estig vagy nonstop nyitva tartó kisboltok mennyit veszítenek a cigaretta kiesésével, még csak találgatják a kereskedők. Egyikük a bevétel harmadára tippel. Mert ugyan a dohányárukon a haszon most is 4 százalék alatt van, ám azok, akik bejönnek cigarettáért, általában mást is vesznek. Kérdés, hogy ezek után a trafikba este „beugrók” eljönnek-e még hozzájuk bármiért is.