Alapkamat: ötös alá

Nem húzott merészet keddi ülésén a monetáris tanács: az alapkamat 25 bázispontos csökkentése ugyanis tökéletesen megfelelt az elemzői várakozásoknak. Az ötről 4,75 százalékra faragott kamatszint még nem jelenti az augusztus óta tartó kamatvágási sorozat végét, legalább egy „nyisszantás” benne van a rendszerben.Mindez egyben azt is jelenti, hogy nem lett igazuk a londoni elemzőknek, akik közül többen drasztikusabb, ötven bázispontos kamatcsökkentést vártak. Gerhardt Ferenccel, a hétfőn Király Júliát felváltó új jegybanki alelnökkel immár teljessé vált nézetazonosság a grémium tagjai között, tekintettel arra, hogy a jelenlegi összetételű tanács valamennyi tagjának kinevezése Orbán Viktor miniszterelnök javaslatára történt.

A kamatcsökkentés előtt minden feltétel adott volt: az infláció alakulása, az ország külső megítélésének javulása és a kockázatvállalási hajlandóság egyaránt megalapozta a döntést. Az indoklás nem sokat változott az egy hónappal ezelőttihez képest: a gazdaság növekedése csak az idén indulhat meg újra, mert a fogyasztás továbbra sem akar növekedni, szemben a munkanélküliséggel, amely tartósan tíz százalék fölött stabilizálódik. Ebből és a bérszínvonal szerény emelkedéséből azt szűri le a monetáris tanács, hogy az inflációs nyomás az elkövetkező időszakban alacsony marad. A rezsicsökkentéssel a háromszázalékos jegybanki cél alá – márciusban már 2,2 százalékra – szorított infláció az év egészében itt ragadhat,mert az áremelési szándékokat a gyenge kereslet miatt nem tudják érvényesíteni a gyártók és a termelők.

A 25 bázispontos kamatcsökkentéssel a papírforma érvényesült – értett egyet Ürmössy Gergely, az ING Bank elemzője és Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfóliómenedzsere. Előbbi szerint amennyiben a nemzetközi piacokon a kockázatvállalási hajlandóság töretlen marad, úgy a további kamatvágások előtt is megnyílik a lehetőség. Úgy véli, júliusig még egy 25 bázispontos csökkentés biztosan benne van a rendszerben, és az év végére akár négy százalékra is mérséklődhet az irányadó ráta. Ürmössy szerint a hazai folyamatok – az infláció és a belső fogyasztás alakulása – megengednék a négy százalék alatti alapkamatot is, de erre leghamarabb jövőre lehet számítani. Rövid távon sok függ attól, hogy az MNB miként képzeli el a 4500 milliárd forinton álló kéthetes jegybanki kötvényállomány 900 milliárddal történő csökkentését, azaz a hitelezést nálunk nem folytató pénzintézetek kiszorítását erről a piacról. A 295-300 forintos sávban mozgó euróárfolyam az elemző szerint nem gátja a kamatcsökkentési ciklus folytatásának. Bebesy Dániel az előzőekhez hozzáfűzte: a ciprusi válság komolyabb negatív hatás nélkül elült, helyette az elmúlt hetekben minden a japán jegybank likviditásbővítéséről szólt. A piacokra érkező hatalmas pénzmennyiség jótékony hatása szerinte a magyar állampapírokon is meglátszott.

Vizsgálatot sürgetnek

Az MNB vizsgálatot sürget a keddi kamatdöntést megelőző heves pénzpiaci mozgások miatt. A jegybank kommunikációs osztálya tegnapi közleményében úgy fogalmazott: egy nagy hírügynökség „félrevezető információkat” hozott nyilvánosságra a kamatdöntéssel kapcsolatosan.

A kamatdöntés előtt néhány perccel az euró forintárfolyama néhány másodpercre 300 forint közeléből 303 forint közelébe emelkedett, majd 300 forintra esett vissza. (MTI)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.