Csütörtöktől mindenki lazít?

A hazai gazdasági naptárban pénteken tesznek még közre olyan adatokat, amelyre a befektetők különösen figyelnek – tette hozzá Árokszállási Zoltán , az Erste elemzője. Az akkor ismertetendő februári, előzetes ipari termelési adatok januárhoz képest alighanem javulást mutatnak majd. Ennek okát abban látja, hogy Kecskeméten a Mercedes január végén kezdte meg egy új modell gyártását, amelynek hatása vélhetően a februári mutatókban lesz látható. A CIB Bank előrejelzése a várható piaci reakciókról igen szűkszavúan csak annyit jegyez meg, hogy az adatokkal kapcsolatban hosszan tartó hatásra nem számítanak, vagyis aligha tesz olyan információt közzé a KSH, amely meglepetést okozna. Nagy várakozás előzné meg a ma megjelenő államháztartási adatokat is, ám miután a KSH már pénteken – az uniónak megküldött jelentés formájában – közzétette, hogy a tavalyi deficit a GDP két százalékát érte el, a keddi közlés aligha lesz váratlan.

A külföldi piacokon három meghatározó jegybank áll majd a figyelem középpontjában, miután kamatdöntő ülést tartanak. Ezek alapjaiban határozhatják meg a heti tőkepiaci történéseket. A legfontosabb most talán a Bank of Japan (BoJ) ülése, ami Haruhiko Kuroda újonnan megválasztott elnök és a két új alelnök első ülése lesz. Most alkalmuk nyílik arra, hogy a kormányfő által várt radikális monetáris lazító intézkedéseket meghozzák, és általában véve újratervezzék a monetáris politikát – fejtette ki Pápa Levente, az OTP Bank Elemzési Központjának stratégája. Az CIB Banknál is úgy vélik az új vezetés már ebben a hónapban beváltja ígéreteit, és agresszív lépéseket tesz a defláció megszüntetése érdekében. A legvalószínűbb forgatókönyv szerint mennyiségi korlátozás nélküli eszközvásárlási programot hirdetnek, amely nemcsak jövőre, hanem akár azonnal is indulhat, és a jelenlegi maximum hároméves lejárattal szemben a BoJ az öt-, vagy akár a tízéves papírok esetében is megjelenhet vásárlóként.

Az Európai Központi Bank (EKB) is csütörtökön ülésezik, ahol a befektetők azzal számolnak, hogy a kamatokat változatlanul hagyják. Valószínűleg a ciprusi helyzet által kiváltott minipánikban nem mer most kamatot vágni a jegybank – vélte Pápa Levente. Ezzel együtt a folyamatosan romló konjunkturális adatok miatt növekszik az esélye egy későbbi kamatvágásnak. A pénzpiaci zavarokra tekintettel Mario Draghi elnök valószínűleg külön hangsúlyozza majd, hogy közelről figyelik a piacot és szükség esetén további likviditást nyújtanak a bankközi kamatok alacsony szintjei érdekében. A sajtótájékoztatót a ciprusi fejlemények miatt a szokásosnál is nagyobb figyelem övezheti. A befektetők elsősorban arra lehetnek kíváncsiak, hogy a nem biztosított betétesekre vonatkozó szabályozási javaslatokat – illetve a kialakult helyzetet – hogyan értékeli az elnök, tették hozzá a CIB-nél. A Bank of England (BoE) vezetői szintén csütörtökön ülnek össze. A piacok itt is azzal kalkulálnak, hogy nem változik az irányadó kamat szintje. Nagy vita lesz viszont egy újabb mennyiségi lazítási körről. A legutóbbi két ülésen a többség ez ellen szavazott, és biztatóbb makroadatok miatt valószínűleg most sem változik a helyzet.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.