Mindent vennének, ami ingatlan
A bankok körül semmi változás: a hét vége óta zárva tartanak, s úgy néz ki, hogy jövő kedd előtt nem is nyitnak ki. Az ATM-ek előtt viszont hosszú sorok kígyóznak. Polgárok sokasága szeretné menteni a menthetőt: megtakarításaikat addig szeretnék kivenni a fiókokból, amíg még lehet. Az emberek az utolsó eurójukat tartják a zsebükben, miután több helyen már bankkártyával sem lehet fizetni. A kisebb üzletek most már csakis készpénzt fogadnak el, annak ellenére, hogy kezdenek kifogyni az apróból. Ha ez így megy tovább, az ország hamarosan térdre kényszerül.
A kialakult helyzettel kapcsolatban több helyi, a gazdasági életben dolgozó szakembert is megkérdeztünk. Andrew Pavlou, a larnacai Philippou Pavlou & Co. Ltd. könyvelőiroda ügyvezető igazgatója rábólintana a sokat bírált betétsarcolási tervre. El kell fogadni az EU által felajánlott 10 milliárd eurót, s a bankbetétek megadóztatásából kellene kipótolni a fennmaradó összeget. – Ha nem egyezünk bele az uniós csomag felépítésébe, akkor nehéz idők várnak ránk – mondja. –Az egyszeri illeték kivetését látom bevételi forrásnak, a kormány pedig a majdani gázkitermelésből származó kötvényt adhat cserébe. A helyzet tarthatatlan, nem férnek az ügyfeleink a pénzükhöz, jön a hónap vége, a fizetések ideje, így bízunk benne, hogy hamarosan megoldás születik, s kedden elindulhat az élet – folytatta.
Az ország gazdasága azért is olyan sebezhető, mert nincs jelentős könnyű- vagy nehézipar, az export minimális, döntő részben importra van utalva. Jorgosz Gyiorgyiu, külkereskedelemmel foglalkozó ciprusi üzletember szerint holtponton van az árubehozatal. Az importőrök nem mernek semmilyen terméket szállítani a szigetre, hiszen nincs pénzforgalom, s a pánik elérte a beszállítókat is. – Ők attól félnek, hogy nem kapják meg a pénzüket. Most minden áll, várjuk a megoldást, sajnos tehetetlenek vagyunk – jelentette ki keserűen. – Nem gondoltuk, hogy ilyen nagy a baj. Az előző kommunista kormány alatt a szőnyeg alá akarták söpörni a problémát. A pár hete megválasztott Anasztasziadisz-kormány pedig azt ígérte, hogy nem nyúlnak hozzá a betétekhez. Most mindenkinek megrendült a bizalma a kormányban és az unióban is – tette hozzá.
Az ingatlanpiacba viszont, úgy tűnik, új életet leheltek a történtek. Andreász Eftimiou, Ciprus minden városában jelen lévő ingatlaniroda tulajdonosa szerint valami megmozdult. – Az elmúlt három napban, amióta kinyitottunk az ünnepi hétvége után, le sem tettük a telefont. Teljes erőbedobással dolgozunk a kollégáimmal – jegyzi meg. – Most nem a külföldiek, hanem a ciprusiak érdeklődnek. Érdekli őket lakás, ház, s akár föld is, a még kicsi gyerekeik nevére is. Azt mondják, a bankban többé nem merik bent hagyni a megtakarításukat, s az ingatlan tűnik a legmegbízhatóbb befektetésnek. A szerződések elkészültek, és amint kinyitnak a fiókok, s az emberek hozzáférnek a pénzükhöz, máris utalnának. Sokan készen állnak a vásárlásra – állítja.
LARNACA