Meg sem jött, Orbán máris osztja

Máris elosztotta az általa várt idei növekedésből származó többletbevételeket Orbán Viktor.

A kormányfő a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) tegnapi Gazdasági Évnyitó elnevezésű rendezvényén azt mondta, csalódott volna, ha nem haladnánk meg a 0,9 százalékos növekedést az idén. Szerinte ebben az esetben lehetőség lesz a személyi jövedelemadó további csökkentésére, és arra is, hogy a kis- és középvállalkozások devizahiteleit forintra konvertálják. Az adócsökkentésre módot adna, ha be lehetne vezetni a 35 százalékos áfát a „valóban luxustermékekre”.

Abban párthovatartozástól függetlenül teljes egyetértés van, hogy 2014-ben lesz gazdasági növekedés – mondta Orbán Viktor, aki szerint a vita ott van, hogy ez a növekedés már 2013-ban, vagy csak 2014-re érkezik meg. Meggyőződése szerint már az idén nő a GDP. A külföld felé fennálló tartozásunk folyamatosan csökken, a GDP-arányos államadósság a kívánt szinten alakul. A kedd reggeli hírek szerint azt is látni kell, hogy az infláció a jegybank által elvárt szint alatt van – sorolta a pozitív eredményeket. „Mondhatnám azt is, hogy új jegybankelnök ment a MNB-hez, és máris teljesült az inflációs cél” – viccelődött. A forint gyengülő árfolyamáról, a növekvő kockázati felárakról azonban nem beszélt, és nem is mondott olyan mondatokat, amelyek a befektetőket megnyugtatták volna. Sőt.

Azt hangoztatta, hogy a jövő útja az élőmunkát terhelő adók csökkentése, és a gazdasági szuverenitás megteremtése. Ez utóbbi a magas devizaadósság leküzdését jelenti, a jelenlegi szint miatt ugyanis, szavai szerint „nem tudjuk a saját valutánk előnyeit élvezni.” (Értsd: a forint leértékelésével védeni a belső piacot és segíteni az exportot.) A kabinet ezért arra törekszik, hogy az államadósság szintjén is rendezze ezt a kérdést, és a devizaadósságokat forintadóssággal váltsa ki. Hozzátette: kell találnunk olyan pénzügyi programokat, hogy a kis- és középvállalkozások át tudják váltani korábbi devizahiteleiket forinthitelre.

Szerinte a növekedés gyorsítása miatt is fontos, hogy a kis- és középvállalkozások olyan hitelhez jussanak, amelynek a kamatát a törvényi feltételek betartása mellett ki lehet gazdálkodni. „Anélkül, hogy a kormány be akarna avatkozni a jegybank dolgába, kulcskérdés, hogy a kamatszint Magyarországon alacsonyabb legyen” – mondta, és problémának nevezte, hogy 8-10 százalékos kamat mellett lehet ma kölcsönhöz jutni. Megítélése szerint a források hiányoznak a piacról – magyarázata szerint a külföldi anyabankok vitték ki tőlünk, ezért fontos a többségében hazai bankrendszer. A forráshiány meredeken csökkenti a hazai kis- és középvállalkozások versenyképességét – közölte.

Majd hozzátette: ezen a területen az energiaár kérdése ugyancsak meghatározó elem, és közölte: ez ügyben a versenyszektort érintően is folyik a munka. Bizonyítékul pedig az általa gazdaságstratégaként emlegetett Matolcsy György még gazdasági miniszterként készített egyik utolsó tanulmányt említette. E szerint a következő tíz évben a vállalkozások versenyképességét az határozza meg leginkább, hogy az energiaárak hogyan alakulnak számukra.

Orbán véleménye, hogy a kilábalást segíti az élőmunka alacsonyabb terhelése is – ennek eszköze a jövedelemadó kulcsának (növekedés esetére ígért) csökkentése és a fogyasztási adók növelése. E tekintetben szavai szerint „hiányzik” egy 35 százalékos áfakulcs, amellyel kifejezetten a luxustermékeket sújtanák. Orbán említette, hogy ennek bevezetése a jelenlegi uniós áfaszabályok miatt nem lehetséges, de közölte azt is: már javasolta, hogy ezen a területen legyen változás. Igaz: ha az unió mégis nemet mond a tervre, akkor is van megoldás. A kabinet az egyébként igen jól szétterített forgalmi típusú adókhoz – tranzakciós adó, chipsadó, gépjárműadó – nyúlhat hozzá, és emelheti azokat.

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, Orbán Viktor és Parragh László, az MKIK elnöke
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, Orbán Viktor és Parragh László, az MKIK elnöke
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.