Magyar Nemzetgazdasági Bank

Átalakítja a vezetési rendszert a jegybankban Matolcsy György – derült ki a Magyar Nemzeti Bank közleményéből. A jegybanki irányításban jelentős szerep jut minisztériumi kollégáinak is.

Balog Ádám volt adóügyi helyettes államtitkár most már MNB-alelnök, ahogyan Pleschinger Gyula volt pénzügyi államtitkár is a monetáris tanács tagja (és a hónap végén megürülő alelnöki poszt várományosa). Matolcsy rajtuk kívül még öt ügyvezető igazgatót nevezett ki (és persze a hírek szerint magával viszi Wiedermann Helgát, kabinetfőnökét is, aki az MNB-ben is hasonló beosztást kaphat).

A monetáris politika megvalósításáért felelős ügyvezető igazgató Palotai Dániel lesz, aki korábban a nemzetgazdasági minisztérium makrogazdasági főosztályvezetője volt. Csizmadia Norbert, a tárca eddigi tervezéskoordinációért felelős államtitkára a fiskális koordinációért felelős ügyvezető igazgató lesz. Nagy Róza, a nemzetgazdasági minisztérium korábbi közigazgatási államtitkára „a jövőben a Magyar Nemzeti Bank jogszerű és hatékony működéséért felel”.

Régiek ketten maradnak biztosan: Nagy Márton ügyvezető igazgatói rangot kapott (eddig igazgató volt), míg Sándor György eddigi ügyvezető igazgató továbbra is az intézmény működtetéséhez kapcsolódó feladatokat végzi majd – korábban is ez volt a feladata és a beosztása is.

A közleményből kiderül, hogy a jegybank vezetése új szervezeti működési szabályzatot fogadott el, ám ezt – a korábbi gyakorlattal ellentétben – egyelőre nem jelentették meg az MNB honlapjának hivatalos dokumentumok közzétételére létrehozott aloldalán. Egy új szervezeti ábrát tettek közzé, ám abból nem következik nagy átalakítás. Annyi történik, hogy az eddig is létező igazgatóság – amelynek tagja volt az elnök és a két alelnök – bekerült az ábrába, miközben mindegyik alelnök ugyanazokért felelős, mint korábban.

Érdekes, hogy az ábrában nincs helye Balog Ádám frissen kinevezett alelnöknek. Az egyes területek ellenőr zése ugyanúgy a két eddigi alelnök, Karvalits Ferenc és Király Júlia alá tartozik, mint korábban. Igaz, Karvalits Ferenc március végén távozik (az ő helyére nevezhetik ki Pleschinger Gyulát), míg Király Júlia júliusban.

Az MNB közölte, hogy az Állami Számvevőszék (ÁSZ) által az MNB-ben feltárt törvénysértések kivizsgálása érdekében a jegybank új vezetése első munkanapján kezdeményezte a működési terület azonnali és átfogó ellenőrzését. (Ez azért érdekes, mert az ügyekről több száz oldalnyi dokumentum szól, az álláspontok világosak, minden adat ismert). Szintén az ÁSZ-vizsgálatra hivatkozva közölték, hogy a vezetés „kezdeményezte” a kifogásolt egymilliárd forintos prémium- és bónuszalap azonnali 25 százalékos csökkentését is (ebből az alapból például olyan felháborítónak titulált kifizetések is történtek, mint a cafeteriajuttatás, vagyis az ebédjegy). A működési költségek csökkentése érdekében a vezetés ezenkívül indítványozta az üzemeltetési területet érintő húszszázalékos költségcsökkentést. Ezt azonban csak két éven belül kell végrehajtani.

Unortodox hetilap

Stratégiai megállapodást sürgetett a kormánnyal Matolcsy György a Heti Válaszban megjelent írásában. A Magyar Nemzeti Bank elnöke a sorozatot – úgy látszik – új pozíciójában is folytatja, igaz, most már könyvet sem ajánl, hanem szabadon fejti ki nézeteit. A kommunikáció így valóban unortodoxnak mondható, jegybankelnökök nem szoktak heti rendszerességgel publikálni. Az írásban Matolcsy azt jelzi, ha nem indul be a hitelezés Magyarországon, akkor a visszaesés folytatódik, a növekedési fordulat kulcsa pedig, hogy „a kormány és a jegybank stratégiai szövetsége képes bővíteni a hazai vállalkozások forrásait.”

Az új vezetők

BALOG ÁDÁM, a jegybank alelnöke 2003-ban diplomázott a Budapesti Közgazdaság-tudományi Egyetem Gazdálkodástudományi Karán, majd 2005-ben a Community of European Management Schools International Management mesterszakán, 2007-ben pedig jogi diplomát szerzett a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. A Pricewaterhouse-Coopersnél 2003-tól dolgozott adómenedzserként, 2010-től helyettes államtitkár volt a nemzetgazdasági tárcánál.

PLESCHINGER GYULA, a monetáris tanács külsős tagja, akit esélyesnek mondanak a március végén megüresedő alelnöki posztra a jegybankban. Tíz éven át, 1990-től volt az OTP Értékpapír Rt. vezérigazgatója, majd három éven át a Raiffeisen vezérigazgató-helyettese. Saját céget alapított és vezetett 2004-ben, majd 2007-ben az Első Agro Hitel Zrt. elnöke lett. Az Államadósság-kezelő Központ vezetésére 2010-ben kérték fel, 2011-ben nevezték ki pénzügyekért felelős álamtitkárrá.

CSIZMADIA NORBERT, egy eddig nem létező területet visz a jegybankban fiskális koordinációért felelős ügyvezető igazgatóként. Monetáris tapasztalatokkal nem rendelkezik, 1999-ben település- és területfejlesztő geográfus-, 2001-ben turizmusfejlesztő geográfusdiplomát szerzett. Matolcsy György első minisztersége idején, 2000–2002 között dolgozott a Gazdasági Minisztériumban mint Csévfalvay Zoltán szakmai titkára. A kormányváltást követően hivatalos életrajza szerint ír uniós szakértők mellett dolgozott, 2005 őszén a Gazdasági Konzultáció titkára lett. Ezt követően 2007-től 2010-ig a Belváros Szíve – Főutca programjának szakmai előkészítésében vett részt, 2010 júniusától a NGM Miniszteri Kabinet Stratégia Műhely vezetőjévé, majd gazdaságtervezésért felelős államtitkárrá nevezték ki.

NAGY RÓZA főigazgató ugyancsak járatlan jegybanki területen. A Moszkvai Közlekedési és Útépítési Egyetem Közgazdaság-tudományi Karán 1975-ben szerezte mérnök-közgazdász diplomáját, 1993-ban szerzett Budapesten közgazdászdoktori címet. A közlekedési területen helyezkedett el 1976-ban, majd a rendszerváltást követően a versenyhivatalban, utána pedig a Budapesti Iparkamaránál dolgozott. Matolcsy György minisztériumában lett közigazgatási államtitkár 2000-ben is, majd a kormányváltást követően saját céget alapított és itt dolgozott, amíg 2007-ben a Hévízgyógyfürdő és a Szentes András Reumakórház Nonprofit K . stratégiai igazgatója nem lett. (A kórház gazdálkodását a jobboldalról érték kifogások, feljelentést is tettek az ügyben, ám nyomozati eredményről nincs hír.) Matolcsy György 2010-ben kérte fel a Nemzetgazdasági Minisztérium közigazgatási államtitkárának.

NAGY MÁRTON, a pénzügyi stabilitásért és a hitelösztönzésért felelős ügyvezető igazgatónak olyan területe lesz, amely eddig nem volt a jegybankban. Nagy 2002 óta dolgozik az MNB-ben, eddig a pénzügyi stabilitás terület igazgatója volt –tipikus jegybanki karriert befutott munkatárs. A Budapesti Közgazdaság-tudományi Egyetemen szerzett diplomája után ezenkívül még az Államadósságkezelő Központ elemzőjeként, illetve az ING senior elemzőjeként szerzett tapasztalatokat.

SÁNDOR GYÖRGY 2007. júliusa óta az MNB ügyvezető igazgatója, és most meg is erősítették ezen a posztján. A jegybankban 1993 óta dolgozik, ő alapította meg a statisztikai főosztályt. Igazgatóvá 1998-ban nevezték ki, akkortól a pénzügyi elemzési területet is ő felügyelte, 2006–2007-től a pénz is devizapiaci szakterület tartozott hozzá. Szintén 1998-tól kezdve a monetáris tanács állandó meghívott tagja volt. Ügyvezető igazgatóként a beszerzések, a bankműveletek, az informatikai szolgáltatások és a központi beszerzés tartozott hozzá – azok a területek, amelyek működését az Állami Számvevőszék kifogásolta legutóbbi jelentésében, és amelyeket most egy újabb vizsgálat is érint.

PALOTAI DÁNIEL, a monetáris politika megvalósításáért felelős ügyvezető igazgató (aki vélhetőleg az egyik legfontosabb területet, a monetáris stratégia és közgazdasági elemzést veszi majd át) 2004-ben végzett a Corvinuson, majd az MNB közigazgatási főosztályán végzett elemzési és kutatási feladatokat. Karrierje 2007-ben az Európai Központi Banknál folytatódott, ahonnan 2010 novemberében tért haza a Nemzetgazdasági Minisztérium makrogazdasági főosztályának vezetésére.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.