A Samsung magához láncolja a Sharpot
Persze nem önzetlenül teszi ezt, hanem azért, hogy hosszú távon lekösse magának a Sharp LCD kijelző gyártó kapacitását, és a legkorszerűbb OLED-(szerves fénykibocsátó dióda) technológiájú képernyőkből is biztosítsa saját ellátását, így növelve előnyét a tévépiacon második helyezett LG-vel és a harmadik Sonyval szemben. A Samsung tavaly világszerte 51 millió lapos tévét értékesített.
A jövő egyértelműen a hajlékony és ultravékony OLED kijelzőké, ezek az eddig ismerteknél is sokkal fényesebb és élesebb képet tudnak produkálni, miközben energiafogyasztásuk is sokkal alacsonyabb. A Samsung az új generációs, felső kategóriás tévékészülékeinél az OLED-technológiára tér át, s ehhez volt szüksége magához láncolni a fejlesztésben és gyártásban élen járó Sharpot. Ráadásul aprópénzért, hiszen a szerdai záróárnál 15 százalékkal olcsóbban jut majd a részvénycsomaghoz. Egy OLED képernyő ára egyébként a hagyományos LCD (folyadékkristályos) háromszorosa, s ez egyelőre erősen behatárolja a terjeszkedési lehetőségeket. A prémiumkategóriás tévékészülékek kereslete azonban az előrejelzések szerint az idén 30-40 százalékkal nő, így biztosan lesz vevő a Samsung első fél évben forgalomba hozandó és magas árréssel értékesíthető televízióira. A Samsungnak mindenesetre igyezkeznie kell, hazai riválisa, az LG ugyanis lépéselőnyt szerzett, átszámítva 2,3 millió forintért kezdte árulni 140 centiméteres képátlójú OLED tévéjét.
A Samsung a betársulással megelőzte az Apple-nek is beszállító tajvani Foxconnt, amely egy éve folytat meddő tárgyalásokat egy tízszázalékos Sharp-részvénypakett megvételéről. A Sharp maga is az Apple egyik fontos beszállítója, bár az iPhone gyártója a gyengülő keresletre válaszul éppen a japánok szolgálatairól mondott le először. A Sharp önállóságának megőrzése szempontjából létkérdés az együttműködés felújítása az Apple-lel, különben tovább csökken a vállalat értéke, s előbb-utóbb könnyű felvásárlási célponttá válhat. A cégóriás értéke az utóbbi évben 55 százalékkal csökkent, miközben 4,8 milliárd dolláros, azaz 1100 milliárd forintnyi veszteséget halmozott fel. A Bloomberg adatai szerint a Sharpnak az idén 2,1 milliárd dollárnyi lejáró kötvényét kellene visszavásárolnia, ezeket a papírokat a nagy hitelminősítők már tavaly a bóvli kategóriába „száműzték”. Az adásvétel bejelentésére egyébként tíz százalékkal értékelődtek fel a szeptemberben lejáró Sharp-kötvények.
Elemzők szerint a Samsung nagyot húzott a mostani ügylettel, ugyanis minimális anyagi befektetés révén hozzáférhet a Sharp technológiáihoz,
IDEI NYERESÉGEK, VESZTESÉGEK
ÇA Samsung 111 millió dollár fejében hozzáfér a Sharp kincset érő technológiáihoz. házon belülről figyelheti a fejlesztéseket, és ha eljön az idő, akár be is kebelezheti megroggyant versenytársát, vagy kimazsolázhatja a számára értékes részeket. Ráadásul komoly lépéselőnyre tett szert nagy japán riválisai, a gigantikus veszteségeik miatt átszervezésre és költségcsökkentésre szoruló Sonyval és a Panasonickal szemben.