Hajszálnyit romlott a Mol eredménye

A 2011-es nettó 154 milliárdot majdnem elérő, 149,7 milliárdos éves nyereséget jelentett tegnap a Mol-csoport. Ez háromszázalékos romlás, miközben az árbevétel ugyanilyen arányban 5527 milliárd forintra javult. Hernádi Zsolt, a 24,6 százalékban állami tulajdonú csoport elnök-vezérigazgatója kommentárjában nagy csapásnak nevezi az irányításuk alatt álló horvát INA 75 milliárd forintos szíriai termelésének kiesését. Egyéb mezőik is kevesebbet termeltek, emellett a térségi üzemanyag-kereslet további szűkülése, illetve a nyomott hazai gázárak szintén kedvezőtlenül hatottak az eredményre. A főképp a TVK, illetve a szlovák Slovnaft által képviselt petrolkémia javuló, de még mindig negatív eredményességű. Azt, hogy nagyjából mégis tartani tudták a tavalyi nyereségszintet, a jó szervezettségnek, a hatékonyságjavításnak tudták be, amit fokozni terveznek.

Molnár József vezérigazgató tegnapi sajtótájékoztatójukon megjegyezte, a finomítók felújítását tervezik. Kérdésünkre hozzátette, az egységekben foganatosított elbocsátási program a végéhez közeledik. Megerősítette: a csoport továbbra is elsősorban a kitermelésre kívánja erőit összpontosítani. A térségi és az orosz kutak esetében a kimerülési idő nyújtásával, az új – például az Irak kurd térségében található vagy akár a kazah, pakisztáni, ománi, illetve kameruni – mezők esetében pedig a kutatás és a termelésbe állítás fokozását tervezik. Ugyanakkor leszögezte, hogy a kúthálózat-üzletágban is szeretnék pozícióikat erősíteni.

Simola József pénzügyi vezérigazgató-helyettes kérdésünkre közölte: a forgalomarányos válságadó mintegy 30 milliárd, a nyereségalapú Robin Hood-adó pedig körülbelül tízmilliárd forinttal rontotta a tavalyi nyereséget. Idén már nincs válságadó, de a Robin Hood-adó a kulcs emelése folytán jelentősen emelkedhet. Ennek, illetve a közművezetékadónak a hatásait még elemzik.

Molnár József a Mol-tulajdonú stratégiai gáztárolóval kapcsolatos kormányzati felvetések kapcsán leszögezte: ismerik és megértik a kabinet szándékait, mely szerint az állam szeretné e területen is növelni tulajdonosi befolyását. Véleményük szerint a többségi tulajdonukban álló stratégiai tárolócég megfelel a vonatkozó szabályoknak. Ha az egységben az állam tulajdonjogot kíván szerezni, az „természetesen tárgyalható kérdés” – fogalmazott.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.