Megalázó osztályzat
Ennek következtében kevesebb adó folyik be az államkincstárba, emelkednek a jóléti kiadások, és nem sikerül érdemben lefaragni a költségvetési deficitet. A hitelminősítő értékelése szerint a 2008-as globális hitelválságból lényegesen lassabban áll talpra Nagy-Britannia, mint a korábbi recessziókat követően. A Moody’s nem lát esélyt arra, hogy a munkáspárti kormánytól örökölt tetemes, a GDP 96 százaléka felé araszoló államadósságon a koalíció eredeti, 2010-es terveinek megfelelően a 2015 tavaszáig tartó parlamenti ciklus utolsó pénzügyi évére úrrá lehessen lenni.
A The Times napilap vigasztalásul megjegyzi, hogy Nagy-Britannia jó társaságban van: az elmúlt két évben az Egyesült Államok és Franciaország is elvesztette AAA besorolását. George Osborne pénzügyminiszter dacos elszántsággal reagált a bejelentésre, melyben annak igazolását látta, hogy a kormánynak nem szabad letérnie a kijelölt útról. Ragaszkodni kell a megszorításokra épülő gazdasági megújulási tervhez. David Cameron szoros szövetségese hangsúlyozta, hogy a költségvetési hiányt negyedével sikerült csökkenteni, nem kellett változtatni a minden korábbinál alacsonyabb alapkamaton, és javultak a munkanélküliségi mutatók is.
Az ellenzék, az elemzők és a közvélemény egyaránt emlékszik azonban arra, hogy Osborne legutóbbi választási kampányában kulcsfontosságot tulajdonított az AAA osztályzat megőrzésének. A hitelképesség lerontásáról érkezett hírt követő azonnali nyilatkozataiban arra hivatkozott, hogy Nagy-Britannia továbbra is nagyon olcsón, alacsony kamatok mellett tud hiteleket felvenni a világ minden befektetőjétől. Ed Balls árnyék-pénzügyminiszter, korábban Gordon Brown legfőbb gazdasági tanácsadója szerint a besorolás rontása súlyos csapást mért George Osborne tekintélyére. A munkáspárti politikus szerint a kormány most fizeti meg „teljesen katasztrofális” gazdaságpolitikája árát, és ezt a pénzügyminiszteren és a kormányfőn kívül láthatólag mindenki más jól látja.
Balls hibáztatja a kormányt, amiért a kereslet visszatartásával kockára tette a növekedést. Mint mondta, a közelgő, március 20-án benyújtásra kerülő „új költségvetésnek sürgős lépéseket kellene tennie a stagnáló gazdaság újraindítására. Fel kellene ismerni, hogy a deficit csökkentéséhez növekedésre van szükség, és ha ezt Cameron és Osborne nem teszik meg, és saját politikai büszkeségüket a nemzeti érdek fölé helyezik, súlyos hosszú távú kárt és fájdalmat okoznak az üzleti életnek és a családoknak.”
A brit elemzők a leminősítésnek inkább politikai, mint jól kimutatható gazdasági jelentőséget tulajdonítanak, bár a font a Moody’s-bejelentés után újabb negatív rekordot állított fel, két és fél éves mélypontjához képest is vesztett értékéből. Elemzők a hét végén attól tartottak, hogy az európai piacok mai megnyitásával a bizalmukat vesztett befektetők nagy mennyiségben igyekeznek megválni a brit nemzeti valutától. Ennek a forgatókönyvnek a megvalósulásával emelkedne az infláció, további nyomást helyezve a szigorítások miatt küszködő családokra. Akárhogy is ragaszkodik bizalmasához David Cameron, tory képviselők sem mernének nagy tétben fogadni arra, hogy a 2015-ös parlamenti választás még hivatalában találja az arisztokrata George Osborne-t.