Lejtmenetben a hitelezés
Fábián Gergely, az MNB pénzügyi stabilitási szakterületének elemzője szerint a feltételek folyamatos és érdemi javulására volna szükség a fordulathoz.
A felmérésben részt vevő 14 bank nem szigorított 2012 végén a hitelfeltételein. A tavaly augusztusi 7-ről 5,50 százalékra mérsékelt alapkamat is a hitelezést támogató tényezők közé tartozik, jóllehet a kölcsönök kamatai csak szerényebb mértékben zsugorodtak, mint azt a mérséklés mellett állást foglaló monetáris tanács-tagok remélték. Az enyhítés irányába hat, hogy javult a bankok tőke- és likviditási helyzete. A negatív gazdasági és iparági kockázatok miatt azonban továbbra is az óvatosság jellemzi pénzintézeket a hiteligények elbírálásakor. A két hatás viszont kioltja egymást. Igaz az is, hogy a hitelportfólió is javult, ami növelheti a bankok kockázatvállalási hajlandóságát. Hiába enyhülnek azonban a feltételek, csak ezekkel a keresletet nem lehet élénkíteni, ahhoz gazdaságpolitikai intézkedések is szükségesek. Ezek hiányában azonban marad a hitelállomány folyamatos süllyedése, jobb esetben stagnálása, s ebben a jegybanki elemzők 2014 végéig nem is látnak változást.
Utóbbi megállapítás a lakossági hitelezésre is igaz, bár ott azért javuló tendenciákról tudott beszámolni Fábián Gergely. Mint mondta, elsősorban a lakáshitelezésre építik optimizmusukat a hazai bankok, többségük az állami kamattámogatással aládúcolt kölcsönök felfutására számít, jóllehet az ezek iránti kereslet dinamikus növekedéséről még nem lehet beszélni. A devizahitelek végtörlesztésén megégett bankrendszer a feltételek szigorításával reagált bő egy évvel ezelőtt, és most kezd visszaállni a normál ügymenetre.