Javuló esélyek
A harmadik negyedévben még 0,3 százalékos bővülést mutatott ki az OECD. Legutóbb 2009 első negyedében állt negatív előjel az OECD összesített GDP-mutatója előtt, akkor 2,3 százalékos volt a zsugorodás. Az össztermék (GDP) visszaesésében ezúttal az Európai Unió „felelősségét” igazolják a számok, a 27 tagú közösség 0,5 százalékos mínusszal búcsúzott 2012-től, ezen belül is a német 0,6 százalékos, a brit és a francia 0,3 százalékos csökkenés volt különösen meglepő. Olaszországban másfél éve tart a recesszió, de a mostani 0,9 százalékos adatnál rosszabbat eddig nem mértek Itáliában.
A világ vezető gazdasági nagyhatalma, az Egyesült Államok is 0,3 százalékos mínusszal zárt, míg Japán 0,1 százalékkal teljesített rosszabbul. 2011 negyedik negyedévéhez képest viszont pozitív volt a növekedés: igaz, a harmadik negyedév 1,2 százalékos bővülése szerényebbre, 0,7 százalékosra váltott. Tavaly 1,3 százalékos növekedés jellemezte az OECD-t, szemben az előző évben elért 1,9 százalékkal. Magyarországon tavaly 1,7 százalékos recessziót mért a Központi Statisztikai Hivatal. A jövő azonban az előrejelzések szerint csak jobb lehet. A magyar export szempontjából meghatározó német gazdaság kilátásai ugyanis egyre javulnak. A ZEW gazdaságkutató kedden közölt februári üzleti hangulatindexe 16,7 ponttal emelkedve a 48,2 pontra ért, azaz már harmadik hónapja erősödik a német üzletemberek jövőbe vetett hite.
A körükben havi rendszerességgel végzett felmérés azt mutatta ki, hogy az euróövezeti válság a korábban gondoltnál gyengébb ellenszelet lesz képes produkálni a következő hónapokban, azaz a gazdasági növekedést elbizonytalanító hatása erőtlenebbé válik. Amennyiben ez így lesz, a gazdaság felépülése sokkal gyorsabb lehet – közölte Wolfgang Franz, a ZEW elnöke. A fél évre előremutató hangulatindexszel szemben a jelen helyzet megítélésére vonatkozó részindex minimálisan csökkent, jelezve, hogy sokat kell még tenni a gazdasági kilábalás érdekében.