Ukáz árcsökkentésre: kiszárítják a vízműveket
Iparági szervezetek azonban a vízműcégek bedőlésétől tartanak az intézkedés nyomán. Lapunk több, névtelenséget kérő forrásból is úgy tudja: a társaságoknak már szóltak, hogy lejjebb kellene menni a díjakkal, ám egyelőre az árakat szabályozó Magyar Energia Hivatal térfelén pattog a labda, illetékességébe utalták a döntést.
A cégek és a szakmai szervezetek hivatalosan egyelőre nem nyilatkoznak az ügyben. A kormány rezsicsökkentési terve azonban felvet problémákat, mert korábban a szakmai szervezetek vezetői is úgy fogalmaztak: a vízműveket nem veti fel a nyereség. Ráadásul az árakat sem ésszerű egységesen csökkenteni, hiszen lényegében mindenütt más és más a vízdíj mértéke.
A vízszolgáltatás piacának újraosztására teremti meg a lehetőséget a vízi közművekről szóló törvény, ugyanakkor a vízszolgáltatás szakmai szabályozásában korrekt jogi környezetet teremt – vélekedtek a lapunk által megkérdezett szakértők a tavaly elfogadott új jogszabályról. Akkor egy kormánypárti előterjesztés alapján a parlament a vízdíjak 2013-ra vonatkozó 2,56 százalékos emeléséről döntött, ami látszólag szöges ellentétben áll a kabinet által tervezett második körös rezsicsökkentési tervekkel.
Azt egyelőre nem tudni, mi következik, azt azonban igen, hogy a vízdíjakkal a kormány nem követi el azt a hibát, mint az áram- és gázárakkal. Fónagy János államtitkár lapunknak is beszélt arról, hogy az intézkedés előtt a sietség miatt elmaradtak a hatásvizsgálatok, amit utólag pótolnak.
Most a MEH illetékesei elemzik a helyzetet, s ebben (mivel a hivatalon belül új terület a vízdíjak szabályozása, épp a friss törvény értelmében került hozzájuk) számítanak a vízműveket üzemeltető szakemberekre és vezetőkre is. Akik bizonyosan ismertetnek a hivatallal számos nyomós (ellen)érvet. Például azt, hogy sok vízmű már most is csődközeli helyzetben van, főleg az elmaradottabb területeken üzemelő rendszerek, ahol kicsi a népsűrűség, az egy kilométer vezetékre jutó ipari létesítmény, nagy viszont a nem fizető ügyfelek száma, az elavult rendszerek miatti karbantartási költség, s immár a közműadó is.
Az iparágban dolgozó szakszervezetek ez ügyben nyílt levelet írtak Orbán Viktor miniszterelnöknek arra figyelmeztetve, hogy az adó sok kisebb településen működő vízművet bedönthet. Azt, hogy a kabinet miként kezeli ezt a problémát, nem tudni. Az biztos, hogy néhány cégnél a negyedéves bevételek nem fedezik a közműadó összegét, vagyis számukra az esedékesség az azonnali csődöt jelenti – az ezt automatikusan követő felszámolási eljárások pedig alkalmat adhatnak a tulajdonosi szerkezet átalakulására is.
Ami a díjakat illeti, érdekes helyzetet teremtett a kormány: a vízműtörvény értelmében a közműadót (amit a törvény elfogadása után vetettek ki) a MEH nem veheti figyelembe az árak megállapításakor. A szabályok ugyanis pontosan leírják, milyen költségeket lehet figyelembe venni, s mit nem.
A törvény méltányos nyereség melletti díjszabást ír elő, a rezsicsökkentési tervek viszont pont ettől fosztanák meg a cégeket. Ráadásul az EU szabályai előírják az uniós támogatásokból végrehajtott közműfejlesztések teljes költségmegtérülésének elvét is. Bonyolítja a helyzetet, hogy több száz különböző tarifa van érvényben az országban, a legolcsóbb és a legdrágább között nem ritka a háromszoros szorzó sem.
Épp az elmaradott településeken drágább a víz, ahol rossz a hálózat műszaki színvonala, többet kell tartalékolni a karbantartásra, üzemzavar-elhárításra. Szintén az új törvény írja elő, hogy a rendszerek amortizációjára is céltartalékot kell képezni, ami a fiatalabb rendszerek üzemeltetőire ró nagyobb terhet. Az, hogy az elavult rendszerek felújítására is fedezetet kell képezni, az elöregedett hálózatok üzemeltetőit sújtja – ezek az előírások befolyásolják az árakat is, amit most a kormány csökkenteni szeretne.
Lázár 30 százalékos rezsicsökkentést ígér
2014 nyarára az áram és a gáz árának legalább 30 százalékkal kell csökkennie - mondta a Miniszterelnökséget vezető államtitkár az algyői faluházában rendezett fórumon mintegy százötven fős hallgatóság előtt. A kormány jelenleg azon dolgozik, hogy 2013. június 1-jével a víz- és csatornadíj, továbbá a szemétszállítás költsége minimum 10 százalékkal mérséklődjön - közölte az Algyőt is magában foglaló, hódmezővásárhelyi központú Csongrád megyei 4-es körzet fideszes választókerületi elnöki posztját is betöltő politikus. (MTI)