Viszik az eurókötvényt, mintha ingyen adnák

Mint a cukrot, úgy vitték a befektetők a tavaly októberben bemutatott Prémium Euró Magyar Államkötvényt (PEMÁK). Múlt pénteken még arról adott ki közleményt az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK), hogy 400 millióval egymilliárd euróra emeli az új állampapír kibocsátási keretösszegét, míg tegnap már arról érkezett hír, hogy a meghirdetett tétel már el is fogyott, s ennek a sorozatnak az értékesítése január 17-én le is zárul.

A jegyezhető kötvényállományt ráadásul egyszer már 600 millió euróra emelte az adósságkezelő, ám ha azt vesszük alapul, hogy eredetileg 200 millió eurós volt a felajánlott volumen, akkor egyértelmű: a forgalmazás megkezdésétől számított mintegy másfél hónapban meglepetésszerű eredményt produkált a PEMÁK. Az ÁKK egyébként az egymilliárd eurós keretösszeg elérésekor új sorozatot indít, vagyis ilyen kötvényből nem lesz hiány a piacon, aki akar, ezek után is vásárolhat belőle.

Az első sorozat 5,1 százalékos induló kamata igencsak vonzó volt – legalábbis piaci körökben így beszéltek róla, és az eladások is ezt támasztják alá. Az persze más kérdés, hogy a kibocsátónak ez mennyire éri meg. Egy most megkötendő IMF-megállapodás esetén körülbelül ennek feléért lehetne forráshoz jutni – mondta a Népszabadságnak Samu János, a Concord Értékpapír makroelemzője. Ugyanakkor ha Magyarország most kilépne a devizapiacra, akkor hároméves lejáratú államkötvényre 4,5 százalékos hozam körül találhatna vevőt, vagyis így is olcsóbban finanszírozhatnánk az államadósságot és a költségvetést, mint így. A PEMÁK azon előnyéről azonban nem szabad megfeledkezni, hogy ezt döntően hazai befektetők vásárolták. Az ÁKK közleménye arról ír, hogy a külföldiek kezébe a felkínált tételnek csupán két százaléka került. A hazai befektető pedig előnyt jelent az adósságkezelő számára, mert jóval kevésbé érzékeny az esetleges kedvezőtlen hírekre – tette hozzá Samu János. Esetükben kevésbé kell attól tartani, hogy hirtelen a piacra öntenék a papírjaikat.

Az ÁKK ugyanakkor alapvetően a lakosságnak szánta az új terméket, az értékesítési eredmények viszont azt tükrözik, hogy ez kevésbé valósult meg. A hazai intézményi befektetők, alapkezelők ugyanis a felkínált összeg 88 százalékát vitték el, ami az eredeti szándékot alapul véve igencsak magas arány, a magánszemélyek súlya csupán alig valamivel több mint tíz százalék volt. Ezek alapján felmerülhet a kérdés, hogy az alapkezelők körében kitart-e az érdeklődés, hiszen az ő részükről érkezett a nagy kereslet. Név nélkül nyilatkozó devizapiaci kereskedők nem mertek egyértelműen állást foglalni, de a mostani körülményeket alapul véve úgy vélekedtek, „van még tartalék a PEMÁK-ban”, vagyis élénk lehet az új sorozat iránt is az érdeklődés.

A lehetőségek azonban nem korlátlanok. Az alapkezelők ugyanis devizakötvény-vásárláskor rendre lefedezik az árfolyamkockázataikat. Amennyiben pedig a piac kedvezőtlen változásokat mutat, akkor ehhez forrásigény kell, melyet muszáj előteremteni. Ezt figyelembe véve senki sem fog korlátlanul vásárolni – tették hozzá. A forintpiac ráadásul most éppen nem a legszebb arcát mutatja, az euróárfolyam délelőtt 298 forint fölött is járt. Ennek magyarázatát pedig a nemzetgazdasági tárca Nouriel Roubini elemzésében látja, aki a minisztérium szerint a forint elleni spekulációra buzdított. Elemzők szerint ez a magyarázat több helyen is sántít. Roubini ugyanis nem először mutatott rá, hogy a forint árfolyamában markáns változások jöhetnek. Elemzése már ebből a szempontból sem mondható rendkívülinek, s arról sem szabad megfeledkezni, hogy a „megmondóember” presztízse az elmúlt években jócskán csökkent, s a piac egyáltalán nem követi úgy a véleményét, mint korábban. Ezek alapján általánosabb volt az a vélekedés, hogy a forint esetében a hazai gazdasági fejlemények a drágulás okai, s ezt még erősíti a monetáris politika alakulásával kapcsolatos aggodalom, a jelenlegi jegybanki vezetés mandátumának márciusi lejárta.

Ugyanakkor, ha az újabb sorozatból mégis hasonló összeg fogyna, mint az elsőből, elképzelhető, az ÁKK az idei évre tervezett devizakötvény-kibocsátási tervéhez mégsem ragaszkodna körömszakadtáig. A szervezet közleménye ugyan fontosnak tartja kiemelni, hogy a PEMÁK sikeres értékesítése nem helyettesíti a nemzetközi tőkepiacon történő megjelenést. Megjegyzik: a finanszírozási tervben ismertetett 4-4,5 milliárd euró összegű nemzetközi tőkepiaci kibocsátással számolnak. Akadt olyan üzletkötő, aki viszont úgy vélte, ha a PEMÁK sikeres lesz, akkor egy mintegy kétmilliárd eurós devizakötvény-kibocsátást láthatunk majd az év elején (ha a piaci hangulat megfelelő lesz), s az év vége felé ezt már nem feltétlenül követi újabb. – Akár honnan nézzük, a PEMÁK mégiscsak devizaforrás – tette hozzá.

Hiteltárgyalás helyett

Az Európai Bizottság az IMF-fel párhuzamosan szerdától szintén szakértőket küld Budapestre – tudtuk meg a brüsszeli testület sajtószolgálatától. A delegáció feladata a 2008-as IMF–EU-program lekövetése, illetve a bizottság 2013-as téli gazdasági előrejelzésének előkészítése lesz. Ez utóbbi kifejezetten fontos, hiszen ennek hazánkra vonatkozó adatai szolgáltatnak majd alapot a túlzottdeficit-eljárás megszüntetésére vagy fenntartására vonatkozó javaslathoz. A szakértők egyébként a makrogazdasági egyensúlytalanságok megszüntetéséről is egyeztetnek a magyar hatóságokkal. Brüsszelben megerősítették: a delegációnak nem lesz dolga esetleges újabb pénzügyi segítségnyújtásról tárgyalni. (Brüsszeli tudósítónktól)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.