Csordogálnak az uniós pénzek

Javult Magyarország folyó fizetési mérlege a harmadik negyedévben. A Magyar Nemzeti Bank pénteken közzétett statisztikája 780 millió eurós többletet mutatott, szemben az előző három hónap 478milliós szufficitjével.

Az évnyitó negyedév 16 milliós deficitjét is beszámítva az első kilenc hónapban 1,24 milliárd eurós volt a fizetési mérleg többlete. Tavaly ilyenkor a szaldó 883 milliónál járt. A tőkemérleg viszont nem túl szívderítően alakult, ha a harmadik negyedév 556 milliós aktívumát az egy évvel korábbi 747 millióval vetjük össze. Az uniós források lehívása a tőkemérlegben 583 millió eurós tétel volt, szemben a tavalyi 742 millióval. Innen nézve érthető, hogy a kormány minden eszközzel igyekszik felgyorsítani az uniós fejlesztési források lekötését és mielőbbi felhasználását. Annyi előrelépés már a számokból is kitetszik, hogy a második negyedévhez képest 138 millió euróval sikerült megfejelni a Brüsszelből átcsatornázott összeg nagyságát.

A folyó fizetési mérleg és a tőkemérleg együttes egyenlege – a hazai össztermék (GDP) arányában mérve – 0,3 százalékponttal 4,2 százalékra javult a másodikról a harmadik negyedévre. Ez egyúttal azt jelenti, hogy a külfölddel szembeni finanszírozási képességünk tovább javult, a magyar gazdaságot nyomasztó adóssághegy lebontása a sziszifuszit felülmúló ütemben, folyamatosan zajlik. A harmadik negyedévben 1,03 milliárd euró volt a finanszírozási többletünk. Adósságból így is van bőven, az állam, a vállalatok és a lakosság nettó tartozása együttesen 102,1 milliárd eurót tett ki. A külső finanszírozási képességünk további javulására nem teszik le a nagyesküt a gazdaságkutatók.

A GKI napokban megjelent előrejelzésében a kedvezőtlen kilátásokra hivatkozva a GDP 2,4 százalékára, 2,5 milliárd euróra becsüli a folyó fizetési mérleg és a tőkemérleg jövő évi együttes egyenlegét. A most mért 4,2 százalékról tehát romlik a finanszírozási képességünk, de ezzel együtt a külső egyensúly 2013-ban is kedvező marad. A jegybanki tartalékok igénybevételére tehát valószínűleg nem lesz szükség. Devizatartalékunk egyébként szeptember végén 34,6 milliárd euró volt, azaz három hónap alatt pontosan egymilliárd euróval csökkent. Az azonban csak a jövő márciusi jegybanki elnökváltást követően derül ki, hogy a devizatartalék kezelésével, felhasználásával kapcsolatos gyakorlatot milyen szinten írja át az új vezetés.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.