Braille-sorok: a nyitott világ

A számítástechnikában kevésbé járatos felhasználók időnként már azt is társadalommegváltó gesztusként értékelik, ha egy vállalat arra építi fel a profilját, hogy megválaszolja azokat a triviálisnak tűnő informatikai kérdéseiket, melyeket senki másnak nem mernének feltenni. Fokozottan így van ez akkor, ha az illető egyesülés a látássérültek esélyegyenlőségét tűzi a zászlajára.

Dvariecki Bálint és két társa azzal a küldetéssel alakította meg 2004 januárjában az Alko-soft Szolgáltató Bt.-t, hogy a magánemberek és a kisebb vállalatok számítástechnikai problémáit orvosolják. A megfelelő anyagi tőke hiányában azonban évekig hasztalanul próbálták fellendíteni cégüket: főleg a szájhagyományra épülő marketingstratégiájukkal sehogy sem tudtak beépülni annyira a köztudatba, hogy érdemes legyen folytatni a kijelölt útjukat.

– 2010 volt a fordulópont, ekkor döntöttük el, hogy kibővítjük a tevékenységi körünket. Látássérültek számára készült képernyőolvasókat és képernyőnagyító szoftvereket kezdtünk forgalmazni, és speciális szolgáltatásokat vezettünk be, hogy megkönnyítsük nekik a számítógép használatát. Tényleges segítséget szeretnénk nyújtani, nem pedig rásózni a termékeinket a vevőkre – szögezi le Bálint.

Honosított modell

A mérnök informatikus végzettségű fiatalember nem az íróasztal mögül szónokol az akadálymentesítés fontosságáról. Mivel – ahogyan a cégnél majdnem mindenki – ő maga is látássérült, pontosan körül tudja írni „klienseik” igényeit. – Az átállás után összedugtuk a fejünket, hogy rájöjjünk, melyik az a segédeszköz, amelyik valóban hasznos, de még nem létezik Magyarországon. Így honosítottuk le a Handy Tech Elektronik GmbH által fejlesztett Braille-sorokat – meséli Bálint. A vakok és gyengén látók mindennapjait megkönnyítő alkalmatosságokat gyártó német cég találmányának segítségével a látássérültek bárhol halkan jegyzetelhetnek, a leírtakat pedig rá tudják csatlakoztatni a gépükre. A szerkezet használata egyszerű, mérete pedig akkora, mint egy billentyűzeté, ezért bárhová kényelmesen magával viheti a tulajdonosa. Sajnos azonban olyan drága, hogy itthon csak kevesen engedhetik meg maguknak.

– Már az is nagy dolog, ha az oktatási intézmények pályázatok útján be tudnak szerezni egy-két ilyen készüléket. Ennek ellenére igyekszünk tárgyalni néhány bankkal, hogy magánszemélyeknek is elérhetővé tehessük a Braille-sorokat. A piackutatásainkból kiderült, hogy az emberek többsége szívesen megvenné, ha részletekben kifizethetné, ám egyszeri költségként szinte senki nem tudja megadni az árát – magyarázza az Alko-soft ügyvezető igazgatója.

Távadminisztráció

Hiába állt rá a vállalat az akadálymentesítő termékek forgalmazására, mégis hű maradt eredeti tanácsadói funkciójához. Nem csupán a hozzájuk forduló cégek infokommunikációs akadálymentesítését támogatja tanácsadással: távadminisztrációs szolgáltatásuk révén a látássérült felhasználók bármikor segítséget tudnak kérni, ha bizonytalanul érzik magukat a számítástechnika ingoványos talaján. – Az utóbbi években egyre több vak és gyengén látó használ számítógépet. Hirtelen megnyílt előttük a világ, ők pedig önbizalmat nyernek. Nagyon fontos, hogy úgy tudjanak eligazodni a virtuális térben, ahogyan mindenki más, hiszen ezzel is sokat nő az esélyük a beilleszkedésre. Akkor is léteztek már beszélő gépek, amikor én középiskolába jártam, de a főiskolai tanulmányaim alatt mégis az emberi segítségnek köszönhettem a legtöbbet. A szkennelés elterjedésével és az elektronikus könyveknek hála mostanra már jóval több lehetőség tárul az érintettek felé –véli Bálint.

Az eRikkancs

ANESsT – Citibank Társadalmi Vállalkozásfejlesztő Versenyén nyert összeggel lehetővé vált, hogy az Alko-soft munkatársai a realitás talajára helyezzék régi álmukat, és egy speciális újságosstandot bocsássanak a felhasználók rendelkezésére. – Az eRikkancs szoftveren keresztül a megfelelő kliensprogrammal a fizetés után mindenféle lapok letölthetővé válnának elektronikus formában. Háromféle megjelenítés közül választhatnának a vásárlók: a képernyőfelolvasóval ellátott változat a vakokra lenne szabva, a gyengén látók tetszőlegesen kinagyíthatnák, de meg is hallgathatják azt a szövegrészletet, amelyikre kíváncsiak. Azok pedig, akik nem használnak segédeszközt, normál formában, nagyító funkcióval kiegészülve vehetik maguk elé kedvenc kiadványaikat. Az egyetlen technikai nehézség a vakoknak szánt verziónál adódhat: mivel a konvertáló szoftver nem tudja szétbontani a már betördelt szövegeket, nyers formájukban kellene feltölteni a cikkeket a szerverre, hogy a képernyőolvasó akadálytalanul működhessen. Már több kiadót is megkérdeztünk az együttműködésről, és eddig mindenkitől pozitív válaszokat kaptunk.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.