IMF-tárgyalások: A tét az MNB, Matolcsy lehet a vezércsel
„Törökországgal ellentétben, amelynek végeredményben nem volt szüksége az IMF-re ahhoz, hogy fenntartsa a piac bizalmát és a növekedést, Magyarország esetében nem áll fenn ez a luxus” – írták. A Fitch Ratings is tudatta korábban: az elmúlt időben olyan „szóbeszédet” hallottak, hogy Magyarország nem kívánja igénybe venni a nemzetközi segítséget. „Ez zavarna minket.”
Munkatársunk vezető fideszes politikusokkal és kormányközeli forrásokkal folytatott beszélgetéseiből azt szűrte le: ők valójában nem bíznak abban, hogy az EU megszüntetné Magyarországgal szemben a túlzottdeficit-eljárást, így a kormány részéről nincs „bizonyítási kényszer” Brüsszel felé.
Egyik forrásunk egyértelművé tette: ha az IMF-fel karácsony előtt vagy jövőre visszatérnének a tárgyalóasztalhoz, a bankadó éles vitapont lehet, de „csak a teher esetleges mérséklése lehet a tárgyalási alap, az is csak akkor, ha hatékony lesz az adóbeszedés”. Mint ahogy a tranzakciós illeték, az energiaszektor nyereségére kivetett különadó vagy a telefonadó esetén is „csak a kulcsokról lehet vitát nyitni, a megszüntetésről nem”.
– Az IMF-megállapodás sarokköve azonban nem a 2013-as költségvetés, hanem inkább az lehet, hogy jövő tavasszal, Simor András távozása után kit nevez meg Orbán Viktor miniszterelnök jegybankelnöknek, illetve hogyan változik az MNB hatásköre – mondta az egyik kormányközeli forrás.
A Nomura londoni elemzője is azt írta nemrégiben, hogy „a legfőbb kockázati esemény” az új jegybankelnök kinevezése lesz, valamint az, hogy az MNB monetáris tanácsának külső tagjai politikai irányítás alapján döntenek-e, illetve változik-e a devizatartalék felhasználásával kapcsolatos konzervatív szemlélet.
A kormányoldal egyik befolyásos politikusa szerint Orbán Viktor a lehető legkésőbb, csak március elején hozza majd nyilvánosságra az új jegybankelnök nevét. Valóban esélyes Varga Mihály és Matolcsy György is. (Az persze nem zárható ki, hogy a nemzetgazdasági miniszter neve csak azért forog, mert a piacok így megkönnyebbüléssel fogadnak minden más jelöltet.)
Forrásunk az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgatóját, Töröcskei Istvánt sem zárta ki az esélyesek sorából, viszont Surányi Györggyel kapcsolatosan a lehető legszkeptikusabban nyilatkozott. A miniszterelnök állítólag Rogán Antalt is alkalmasnak tartaná, de a belvárosi polgármester számára reálisabb lehet később a főpolgármesteri poszt, különösen, hogy az ő szakmai életrajza nem éppen jegybankelnöki.
Az IMF részéről neuralgikus pontnak számít az MNB-re terhelt tranzakciós illeték kérdése is, az EU/EKB pedig a jegybanki tartalék felhasználásának tiltására figyelmeztetett az év elején. Egy a miniszterelnökhöz közeli politikus szerint viszont nem a jegybanki tartalék csökkenthetősége lesz a „legérdekesebb” kérdés, hanem a bankok jegybankban elhelyezett tartaléka, illetve az az után fizetendő kamat, ami a pénzintézetek és az MNB, ezen keresztül pedig végső soron a kormány költségvetési pozícióját is befolyásolja.