Sebezhető a régiónk

Továbbra is sérülékenynek találja a kelet-közép-európai régiót az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD). Ennek okát elsősorban a nem teljesítő hitelek és a devizában felvett, illetve jegyzett kölcsönök aggasztó mértékében, valamint az eurózónától való erős függésében látja.

A jelentés közzététele alkalmából rendezett sajtóbeszélgetésen Erik Berglöf, a bank vezető közgazdásza ezért nyomatékkal javasolta az Európai Uniónak, hogy nyújtson fokozott hozzáférést a formálódó bankunióhoz az eurózónán kívüli tagországoknak is.

Az EBRD szakértői úgy látják, hogy a bankfelügyelet egyesítésére vonatkozó erőfeszítések – és az az elképzelés, hogy a tagállamok megsegítésére létrehozott mentőalap közvetlenül a bankokat is kisegíthesse – „helyes irányba mutató” törekvéseknek számítanak, de a közös valutához nem csatlakozott országoknak is élvezniük kell ezek előnyeit. A bank megfontolásra ajánlja egy társult tag státusz bevezetését is azon országok számára, melyek nem képesek csatlakozni a bankunióhoz, vagy nem tervezik ezt. Így legalább korlátolt mértékben számíthatnának az Európai Központi Bank likviditásjavító támogatására.

Az összefoglaló Magyarországra vonatkozó két oldala elismeréseket és bírálatokat egyaránt tartalmaz. Az elmúlt év legfontosabb eredményeinek a fiskális fegyelem javulását, az államháztartási hiány kordában tartását, a túlságosan nagyvonalú szociális juttatások megnyirbálását és a kormány és a bankszektor közötti, a devizahitelesek érdekében hozott megállapodást tekinti. A londoni pénzintézet 2013 prioritásait a kiszámítható adó- és szabályozási rendszer megvalósításában, a vállalkozásoknak nyújtott banki hitelek élénkítésében, illetve a Nemzetközi Valutaalappal és az Európai Bizottsággal kötendő mihamarabbi megállapodásban látja. Utóbbi „segítene a befektetői bizalom helyreállításában”.

Ami a makrogazdasági teljesítményt illeti, az elemzés megemlíti, hogy a növekedés jóval a régió átlaga alatt maradt, illetve visszatért egy enyhe recesszió, amely 2013-ig el fog tartani. Különösen aggasztó a magánszféra tőkeállományának folytatódó eróziója és a lekötött befektetéseknek a GDP-hez viszonyított aránya, mely az összes régiós ország között a legalacsonyabb. A szakértők elismerik, hogy a kormány tényleges kísérletet tett az államadósság csökkentésére, de az adópolitika „kapkodó”. Az EBRD előrejelzése szerint az idén másfél százalékos gazdasági visszaesés, hatszázalékos infláció és 3,3 százalékos költségvetési hiány várható.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.