Hol vannak a részletek?
Rogán Antal megerősítette a Népszabadság értesülését: a kormány megkapta a válaszlevelet a Nemzetközi Valutaalaptól. A Fidesz-frakció vezetője tegnap reggel egy televíziós műsorban ismerte el, hogy az IMF levele megérkezett, és abban, mint mondta – szinte szó szerint idézve lapunk cikkét – „pontosításokat kért a szervezet”.
Értesülésünk szerint múlt pénteken kapta meg a kabinet a választ, ami azért érdekes, mert most hétfőn a parlament gazdasági bizottsága előtt erről említést sem tett Varga Mihály tárca nélküli miniszter, a nemzetközi szervezetekkel való kapcsolattartásért felelős főtárgyaló. Pedig azért kapott szót a testület előtt, hogy ismertesse a valutaalappal folyó tárgyalások állását. Bár volt rá ígéret (igaz, nem tőle, hanem Rogán Antaltól), hogy bemutatja az IMF-nek még szeptember közepén küldött kormányzati tájékoztatást, ebből csak annyi valósult meg, hogy szóban összefoglalta a levél tartalmát.
Úgy tudjuk – és ez derült ki a Rogán által elmondottakból is –, hogy a valutaalap nem elégedett a kormányzati válasszal, azt túl általánosnak tartja, és a gazdaságpolitikai keretek ismertetése helyett intézkedési terveket, célokat szeretett volna látni a levélben, például a közösségi közlekedés terén. Ismereteink szerint már a júliusi budapesti egyeztetések során is a részleteket hiányolták a hitelnyújtók képviselői. „Kedélyes beszélgetés folyt udvarias hangnemben, de a tényleges lépések sehogy sem akartak szóba kerülni” – emlékezett vissza egy forrásunk.
A frakcióvezető néhány várható intézkedést azért megemlített. Így például nem feltétlenül fogják betölteni a nyugdíjba vonulók álláshelyeit a közszférában, de a jövedékiadó-emelés is a fegyvertár része. Egy friss parlamenti módosító indítvány alapján nem jövőre, és két lépésben hajtanák végre az adóemelést, hanem már idén decemberben. Az adóemelés mértéke ugyan visszafogottabb lesz, mint eredetileg tervezték, ám mivel hamarabb lép hatályba, akár több bevételt is hozhat a büdzsének, mint a korábbi terv.
Minderre pedig azért van szükség, mert a kormány – a szakértők figyelmeztetése ellenére – alaposan mellélőtt a jövőre várható növekedés tervezése során, 1,6 százalék szerint alkották meg a büdzsét, pedig szerencsés esetben talán közelíthet az 1 százalékhoz a bővülés üteme. Az elmért makropálya, valamint a bizonytalan bevételi és kiadási tervszámok összességében 4 százalék körüli hiányt eredményeznének 2013-ban, miközben a kormány 2,2 százalékot szeretne elérni. Ehhez viszont 600 milliárd forintos kiigazításra lenne szükség, ezért kell már most újragondolni a jövő évi büdzsét.
A valutaalapot tehát nem sikerült meggyőznie a kormánynak, és valószínűleg az Európai Bizottságot sem. Brüsszelben tegnap jelezték, hogy ott is elkészültek a válasszal, de a tartalmáról nem kívántak beszámolni. Mint ahogy annak a megjóslására sem vállalkoztak, hogy mikor folytatódhatnak a hiteltárgyalások. Figyelembe véve a szervezetek, illetve a magyar kormány programját (október közepén tartják az IMF szokásos éves közgyűlését, amelyen Varga Mihály is részt vesz), egyre kisebb a valószínűsége, hogy erre még októberben sor kerüljön.