Áfamentes háztáji

Az agrárkormányzat megfontolandónak tartja az önellátásra termelés bővítését, mert az előzetes jóslatok szerint még az idén 10-30 százalékkal drágulhatnak egyes élelmiszerek, amelynek hatását a háztáji termelés – szerintük – képes lenne ellensúlyozni. Fórián Zoltán, az Agrár Európa Tanácsadó Kft. ágazati igazgatója úgy véli, hogy most a teljes élelmiszer-termelésből csak néhány százalékot tehet ki ez a rész. Régebben jelentősebb értéket képviselt a saját konyhára termelés, de az olcsó import miatt visszaszorult. A mostani áremelkedés miatt azonban sokan újra számolnak, s kiderül, megint versenyképes tevékenység zöldséget, gyümölcsöt termelni vagy tyúkot, sertést tartani. Fórián szerint az önellátó háztáji részesedése rövidesen elérheti az évi mintegy 2000 milliárd forintos kiskereskedelmi élelmiszer-forgalom tíz százalékát is. Ez a kereskedelmi statisztikákban újabb, mintegy 200 milliárdos vásárláscsökkenésként jelenhet majd meg. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) teljes körű mezőgazdasági összeírásából kiderült, hogy 2010-ben az 567 ezer egyéni gazdaságból 341,5 ezerben, összesen 165,5 ezer hektáron nem a piacra, csak önellátásra termeltek. Az önellátás értékéről csak becslések léteznek, az azonban biztos, hogy a statisztikai adatok szerint mintegy 600 ezer, zömében vidéken élő polgár élelmiszer-fogyasztásának egy részét a háztáji termelés adja.

Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter a Kossuth rádióban elmondta, a kormány megfontolja az áfa csökkentését is, bár – emlékeztetett – a kereskedelemben korábban már volt példa arra, hogy az adócsökkentés által a lakosságnak szánt engedményt lenyelték a kereskedők. Biztosan megspórolható azonban a 27 százalékos áfa, ha otthon állítják elő az élelmiszert, ráadásul a saját termékét fogyasztó biztos lehet abban is, hogy egészséges élelmiszerhez jut – de legalábbis olyanhoz, amilyet maga „hozott a házhoz”.

Fórián szerint az áfa lefaragása és a fogyasztói piacok bővítése segíthet mérsékelni a várható élelmiszeráremelkedést. Úgy véli, ha egy uniós ország kormánya a nemzetközi ártendenciákon – és ezek majd minden termék esetében emelkedést mutatnak –változtatni akar, szűk eszköztár áll a rendelkezésére. Az áfa mérséklésének vagy az élelmiszerlánc rövidítésének azonban lehet árcsökkentő hatása. A négy – termelő, feldolgozó, kereskedő, fogyasztó – tagból álló lánc átalakítása során a hálózatos kereskedelem forgalmának legfeljebb 20-25 százalékát lehet, „házi” termékek rendszerint olcsóbb legális termelői piacára terelni. A KSH által szerdán közreadott, 6,6 százalékos éves emelkedést mutató júliusi mezőgazdasági termelői árindex ugyanakkor nem sok jót ígér. (Az előző havi adat 1,6 százalékos volt.) A fogyasztó már most is találkozik a friss termékek piacán a drágulással, de októberig lehet számítani a pékáru, hús, baromfi, tej áremelkedésével is. Orbán Viktor szerint Magyarországnak is fel kell készülnie a fenyegető élelmiszerár-robbanásra, amely nyomában társadalmi feszültségek alakulhatnak ki.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.