Tíz százalék forog kockán

Az Európai Bizottság szóvivője, Antoine Colombani tegnap nem akart részleteket elárulni arról, milyen következményei lehetnek a várhatóan évekig tartó Gazprom-vizsgálatnak, arra azonban emlékeztetett, hogy a trösztellenes uniós szabályok szerint az EU megtilthatja a versenyellenes tevékenységet, és szankciókat szabhat ki. A bizottságnak lehetősége van az adott cég éves bevételének 10 százalékát érintő büntetést kiszabni.

Arra a felvetésre, hogy a Gazprom esetleg megpróbálhat kevéssé etikus módszerekkel nyomást gyakorolni az unióra, Marlene Holzner energiaügyekkel foglalkozó szóvivő emlékeztetett: az EU sokkal felkészültebb a gázhiányra, mint 2009-ben, az ukrán–orosz gázvita telén volt. Mint mondta, a tagállami gázcégeknek jogszabályi kötelezettségük most 30 napra elegendő tartalékkal rendelkezni. Az unióban 2009 óta négymilliárd euró összegben további vezetékek megépítése kezdődött, melyek közül több projekt már befejeződött. A szóvivő szerint emellett jól haladnak a tárgyalások a gázforrások diverzifikálása terén Azerbajdzsánnal és Türkmenisztánnal. (Később kérdésünkre egy bizottsági forrás kifejtette: az unió tisztában van azzal, hogy ezek nem mintaállamok, de brüsszeli álláspont szerint jobb, ha a nyugati orientációjukat erősítjük, mint ha nem üzletelünk velük.)

Holzner egyébként kitért arra is: jelenleg a bizottság csak utólag tud belenézni az egyes tagállamok által kötött nemzetközi szerződésekbe és kérni azok módosítását, ha esetleg uniós jogba ütköznének. Ennek megelőzésére korábban azt javasolta a bizottság, hogy az unió képviselői jelen lehessenek a tárgyalásokon, és előre figyelmeztethessenek, ha esetleg a kialakulóban lévő szerződés uniós jogba ütközne. A javaslatról jövő héten szavaz az Európai Parlament, majd a tanács elé kerül végső döntésre.

Az Európai Bizottság 2007-től több nyugat-európai gázcéggel szemben kezdett eljárást a domináns piaci szereppel való visszaélés miatt. Ezek az ügyek jogilag kötelező érvényű megegyezéssel zárultak, amelyeknek visszamenőleges hatálya nem volt, de a bizottság szempontja szerint egészségesebbé tették a versenyt, akár a gázárak csökkenéséhez is vezethettek.

„Mindeddig nem kaptunk hivatalos értesítést az Európai Bizottságtól” – tudatta a Gazprom szerdán. A cég közleménye hangsúlyozta, a bizottság által kezdeményezett monopóliumellenes vizsgálat elindítása nem jelenti, hogy a Gazprom megsértett volna bármilyen EU-s szabályozást. „A Gazprom-csoport működése az EU piacain minden tekintetben – beleértve a gáz árképzésének elvét is – megfelel azoknak az sztenderdeknek, amelyeket más gáztermelők és -exportőrök alkalmaznak” – áll a közleményben. A cég bízik abban, hogy a vizsgálat az EU-s és nemzetközi törvényeknek megfelelően veszi figyelembe jogaikat és törvényes érdekeiket, valamint azt, hogy a Gazprom az EU joghatóságán kívül létrehozott cég, amelyre az orosz törvények által nyilvánosan meghatározott feladatok hárulnak, lévén szó állami ellenőrzés alatt álló, stratégiai státusszal bíró vállalatról.

Aktív orosz kémek

A Gazprom évi kétmillió eurót költ lobbitevékenységre Brüsszelben, amit jobbára a GPlus cég végez. Az EUobserver nevű uniós ügyekkel foglalkozó hírportál szerint az orosz kémtevékenység ugyanolyan aktív Brüsszelben, mint a hidegháború alatt volt, és elsősorban az uniós energiapolitikára koncentrál. (Z. E.)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.