Újra kiírt tender

Lapunk értesülései szerint az állami Magyar Gáz Tranzit (MGT) Zrt.-nél néhány napon belül bontják a magyar–szlovák gázvezeték kiépítését célzó pályázat ajánlatait. Úgy tudjuk, az állami MVM Magyar Villamos Művek (MVM) és a szintén állami Magyar Fejlesztési Bank közös tulajdonában lévő cégnél a nyáron az első fordulót lefújták, mert a kiíró sokallta a beérkezett árajánlatok mértékét. Az irányár 30milliárd forint volt. A piac három jelentkezőről tud, melyek ennél többet kértek. A pályázók között van a korábban Mol-tulajdonú, piacvezető Olajterv is – erősítette meg információnkat Pap Géza többségi tulajdonos, aki további adatokkal az ügy jelen fázisában nem kívánt szolgálni.

A honi gázvezeték-építések mögött tavalyig kizárólag a Mol állt. Ezeket jellemzően az Olajterv nyerte meg. Ám amióta az Orbán-kabinet a Mol helyett az állami MVM-et bízta meg a magyar–szlovák gázvezeték megépítésével, sokan arra számítottak, hogy a beruházás körül megjelennek a Fidesz gazdasági hátországához, például a Közgéphez köthető kivitelezők. Ám forrásaink határozottan állítják, hogy a mostani tender jelentkezői között ilyenek nem voltak. A pályázat egészének lebonyolítója az MVM megbízásából továbbra is a Mol-tulajdonú FGSZ.

A piac kevesli a 94 kilométeres magyar szakasz megépítésére megjelölt 30 milliárdos irányárat: korábban hazai részről 40-50 milliárdos becslések is elhangzottak. Mégis arra számítanak, hogy a három jelentkező a második fordulóban mérsékel az áron. Erre szakértők szerint a borítékbontás után, egymás ajánlatának ismeretében is lehetőség adódhat.

Lapunk számításai szerint az MVM-leányvállalatnak most mintegy 30-35 milliárd forint áll rendelkezésére. Az Európai Unió 2010-ben tízmilliárdnyi vissza nem térítendő támogatást szavazott meg, az Európai Beruházási Bank pedig 21milliárd hitelt nyújt. Ezen felül a két tulajdonos 2-2milliárd forint alaptőkével szállt be az MGT-be. Az MFB júliusi közleménye alapján az állami hitelintézet a tulajdonosi pozícióján túl hitelt is nyújthat. Nyiri János MFB-szóvivő mostani megkeresésünkre annyit szögezett le, hogy az ezzel kapcsolatos tárgyalások továbbra is zajlanak. A vezeték üzemeltetésének kockázatát nem az állami vállalatok viselik, mert annak megvalósítása stratégiai érdek. A költségeket közvetlenül a gázfogyasztókra terhelik majd külön számlatétel formájában. Ez a szlovák vezeték esetében a 150 forint körüli köbméterenkénti gáztarifában néhány tíz fillérre becsülhető. A pontos mérték függ a mostani árleszorító erőfeszítésektől.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.