Kiutak a Habitat for Humanityvel
A Habitat for Humanity lakhatással foglalkozó nemzetközi civilszervezet. 1976-ban az egyesült államokbeli Georgiában alapították azzal a céllal, hogy az ott rossz körülmények között élő embereknek méltó lakhatási körülményeket teremtsenek. Ebből a helyi kezdeményezésből indult ki az a tevékenység, amely ma már a világ 90 országában működik.
Amerikában főleg könnyűszerkezetes házakat építenek fel önkéntes csapatok alacsony jövedelmű családok számára. A családok részt vesznek az építkezésben, a házak árát pedig később kamatmentes, kedvezményes részletekben fizetik vissza. A magyarországi szervezet 1996-os indulása óta közel 150 könnyűszerkezetes lakást épített fel Vácon, Csepelen, Gödön, Dunavarsányon, Hajdúböszörményben, Szarvason és Csurgón.
Új modellek
A szervezet felismerte, hogy a legjobban úgy tud segíteni a nehéz körülmények között élő családokon, ha az amerikai modellt a helyi viszonyokhoz alakítja. Új házak építésével csupán évente néhány családon tudott segíteni, miközben a lakhatási szegénység háztartások százezreit érinti. Ezért 2009 óta elsősorban felújításokat végez magántulajdonú és önkormányzati tulajdonú lakásokban, valamint rászorulóknak otthont adó intézményekben.
Építéssel járó projektjei kiválasztásakor a kisebb költségvetésű, a támogatottak számára fenntarthatóbb otthont teremtő felújításokat részesíti előnyben. A Habitat helyi munkatársai a helyi önkormányzat és civilszervezetek segítségével választják ki a családokat. Figyelembe veszi a jelentkezők szociális helyzetét. Fontos az is, hogy a segített családok maguk is részt vállaljanak.
Bár a kezdeti években a legtöbben új házak építésének igényével keresték meg a szervezetet, a számok azt mutatják, hogy a házépítésen túl is van igény a Habitat munkájára. Egyre több esetben tud segíteni intézményi felújításokban, valamint pénzügyi tudatosságot, energiatakarékosságot segítő képzésekkel és műszaki tanácsadással is. A szervezet évről évre igyekszik növelni a segített családok számát.
Van esély!
A Habitat az Erste Bankkal közösen tavaly indította el a Van esély! mikrohitelprogramot, amelyet rendkívül kedvező feltételekkel, kifejezetten a létminimum környékén élő családok lakáskörülményeinek javítása érdekében hozott létre. A különleges program kísérleti jelleggel indult el Hajdú-Bihar és Békés megyében. A Van esély! a legalacsonyabb kamatozású konstrukció a jelzálog nélkül igényelhető kölcsönök között, igénybevételéhez alacsony önrész szükséges. 250 000– 750 000 forintot vehetnek fel azok, akik legalább 60 600 Ft-os havi munkabérrel és legalább 3 hónapos munkaviszonnyal rendelkeznek. A hitel felvételével nem jár kezelési költség vagy előtörlesztési díj, viszont jár egy kötelező műszaki tanácsadás, amelynek során egy szakképzett munkatárs felméri, hogy a család hogyan tudná a leghatékonyabban felhasználni a hitel összegét.
Települési felújítások
A Habitat önkormányzati felújítási programja szociális bérlakások felújításához nyújt segítséget.
Az önkormányzatok és a Habitat for Humanity önkéntes munkatársainak tanácsai alapján a családok csökkenthetik a beruházás költségeit a piaci árakhoz képest. A tavalyi év során 7 szociális bérlakásban (Nagykanizsán és Berekfürdőn) végeztek például szigetelési munkákat.
Segítség mindenkinek
A szervezet szociális célú lakhatási fejlesztéseket tervez, szervez és valósít meg pályázatok alapján intézmények számára is. Segítséget kaphat minden közösségi szállást, szociális jellegű otthont fenntartó nonprofit szervezet, egyház.
2011-ben vállalati önkéntesek bevonásával felújításokat végzett több, rászorulóknak otthont adó intézményben, így a Mozgássérült Emberek Rehabilitációs Központjában, a Máltai Szeretetszolgálat II., Kelta utcai Szociális Központjában, a Vöröskereszt XIX., Ady Endre úti Nappali Melegedőjében, a Vöröskereszt XIII. kerület, Madridi utcai Hajléktalanszállója épületeiben. Július elején a Mozgássérült Emberek Rehabilitációs Központjában nyílászárókat újított fel a szervezet egy vállalati önkéntes csoport segítségével.
Az IDA program
2009-ben indult el az IDA program az Autonómia Alapítvány kezdeményezésére. Ez a program a mélyszegénységben élők helyzetén igyekszik segíteni. Ez esetben nemcsak a lakhatás javítása a cél, hanem a fenntartható családi gazdálkodást megteremtő pénzügyi kultúra elsajátítása, a környezet önerőből történő megóvása, energiahatékonyságot növelő lakás-karbantartási munkák megtanulása is. A programba jelentkező családok nyitottak egy megtakarítási számlát, melyre 6-18 hónapon át befizették az általuk meghatározott szerény összeget. A megtakarítási periódus letelte után az összegyűlt összeghez a program ugyanakkora támogatást adott adományként.
A lakásfelújításokhoz a Habitat műszaki tanácsadást nyújtott. A program során összesen 352 családnál végeztek műszaki felmérést, pénzügyi és műszaki képzést tartottak több alkalommal, felügyelték és ellenőrizték a felújításokat. Ez idáig 92 felújítás fejeződött be.
Gazdálkodj okosan!
Idén szeptemberben kezdődnek el a Gazdálkodj Okosan Klub nevű foglalkozások a kőbányai Kis Pongrác-lakótelepen. A klub célja, hogy közösség építő módon, gyakorlati műhelymunka keretében a résztvevők végiggondolhassák pénzügyi helyzetüket, megtalálják és megosszák egymással a lehetőségeket, amellyel biztosabbá tehetik háztartásuk gazdálkodását. A képzés során a Habitat szakemberei különös hangsúlyt helyeznek a mindennapi pénzügyi ismeretek átadásán túl a háztartási energiatudatosságra és energiatakarékoskodási lehetőségekre.
Szociális ügynökségek
A szervezet folyamatosan nyomon követi a lakáspolitikai fejleményeket, kutatásokat végez, és az eredményeket eljuttatja a döntéshozókhoz.
A szociálislakás-ügynökségi modell Európa több országában már sikerrel működik. A metódus elsősorban a meglevő lakásállomány köréből nyújtana lehetőséget a szociális bérlakásszektor bővítésére, de újonnan épült lakások kezelésére is alkalmas. A szociálisbérlakásügynökségek ingatlanok közvetítésével, kezelésével foglalkoznak, emellett szükség esetén szociális munkát biztosítanak. A modellt a következő időszakban kívánja megalapozni a Habitat for Humanity Magyarország és a Városkutatás Kft. szakértői csoportja. A modell kidolgozására a szervezet nemrég támogatást nyert a Nyílt Társadalom Intézettől (Open Society Institute).