Olcsóbb az amerikai gáz
Jelenleg az USA nagykereskedelmi gázára ezer köbméterenként valamivel több mint száz dollár, míg Magyarország – a környező államokhoz hasonlóan –körülbelül 400-500 dollárért szerzi be az energiahordozót. Közvetlenül Oroszországból ennél kicsit magasabb, a nyugati napi piacokról pedig némileg alacsonyabb a tarifa.
A nehezebben hozzáférhető – úgynevezett nem hagyományos – gázmezők kitermelési eljárásainak fejlődése az utóbbi években forradalmasította az USA gáziparát. A termék tőzsdei ára 2008 közepén még ezer köbméterenként 479 dollár volt, idén áprilisban már csak 66 dollár. Mostanra 100 dollár felett jár ismét, azaz meglehetősen hektikusan változik. Ugyanakkor a Gazprom-tarifák ritkán járnak 300 dollár alatt, sőt sok állam 500 dollárnál is többet fizet. Szabó György szerint az amerikai árak letöréséhez erőteljesen hozzájárultak az ottani versenyélénkítő szabályok. Ám ma már olyan alacsonyan szánt a kurzus, hogy a kutatásokat a cégek nem finanszírozzák tovább, egyszerűen leállnak. Felmerült, hogy az olcsó gázt jobban fizető országokba szállítsák, s a Mexikói-öbölben lévő gázlefejtőt már át is alakították exportálni képes cseppfolyósítóvá. De egyelőre kevés az ilyen kapu, s igen erős a gáz kiszállítása elleni amerikai lobbi. Szabó György néhány éves távlatban az amerikai árak emelkedésére számít. Európában jelenleg is van több tucat gázlefejtő, és jóval alacsonyabb forgalommal, de működik „azonnali” piac is. Az európai fogyasztók az USA-tól eltérően továbbra is hosszú távú szerződésekkel kötelezik el magukat, vállalva annak minden előnyét és hátrányát. Bár a Gazprom az amerikai fejleményekre hivatkozva nem hajlik az árcsökkentésre, több szakember az utóbbi években az enyhülés jeleit vélte felfedezni az oroszok árpolitikáján.
A Gazpromot csak látszólag hagyják hidegen a pozícióját veszélyeztető palagáz-kitermelési kísérletek. Nemrég szakemberek kétarcúsággal vádolták meg az orosz gázszállító óriást, mert a területén kívüli kutatásoknak a környezetvédő szervezetek támogatásával igyekszik gátat vetni, ám e felelősségtudat saját háza táján kevéssé érhető tetten. Egy ennek kapcsán született Gazprom-közlemény azonban szól az amerikai alternatíváról is: szerintük az USA-ban a kitermelés költségei meghaladják az árakat, ezért a Gazprom nem kíván megjelenni az amerikai piacon, ám az árak felfutására számítanak.