Csalódtak az IMF modellváltásában
Szijjártó Péter, Orbán Viktor államtitkára viszont az IMF-tárgyalások után a Hír Tv-ben közölte: a magyar kormánynak van egy nagyon erős erkölcsi alapja, mégpedig az, hogy a méltányos közteherviselésre és az egyszerűségre alapozza az adópolitikáját. „És ez ellen nem is nagyon tud senki érvelni. Persze az egyes konkrét intézkedések esetében, főleg azok sértettjei, fellármázzák a kontinenst” – tette hozzá, utalva a tranzakciós illeték körül kialakult vitára (az EKB a törvény több pontját is kifogásolja), amelyben – az eddigi nyilatkozatok szerint – a kormány nem kíván engedni. A külpolitikáért és a külgazdaságért felelős államtitkár kijelentette: semmiképp sem gondolja, hogy a tranzakciós közteher versenyhátrányt jelentene a számunkra. „Ez megint egy vezető európai téma, de a bankadó és a válságadók esetében is kígyót-békát kiabáltak ránk. Fél-egy év múlva megjelentek a különböző típusú válságadók és a bankadó is szinte egész Európában” – állította.
Kormányoldalról munkatársunknak ehhez hozzátették: nem az MNB monetáris tanácsának a hatáskörével kapcsolatos jogvitáról, hanem százmilliárdos éves bevételről van szó, ami szükséges a költségvetési hiánycél tartásához. – Viszont lehet, hogy a tervezett közműadó részben kiválthat egy másik adót – mondta a háttérben egy kormánypárti szakpolitikus. Forrásunk azt is biztosra vette a rendelkezésére álló információk alapján, hogy a kormány az egykulcsos személyi jövedelemadó terén sem enged. Arra vonatkozóan, hogy a Költségvetési Tanács jogköre tárgyalási alap-e a kormány számára, forrásunk bizonytalan választ adott.
Tudomása szerint a kormány olyan ajánlásokat akceptál a tárgyalásokon, melyek a költségvetési hiányt csökkentik. Viszont a 2013-as költségvetés főszámain szeptemberben nem szeretnének változtatni – ezt már Orbán Viktor is elmondta a múlt héten.
Forrásunk azt is fontosnak tartotta megjegyezni, hogy az elmúlt napokban világossá vált a kormány számára: nem történt meg teljesen a remélt „modellváltás” az IMF szemléletében. A valutaalap és az EU delegációja „inkább a költségvetési megtakarításokra, megszorításokra koncentrál, mintsem a gazdasági növekedés élénkítésére, mint ahogyan azt magyar kormánytagok remélték.
Ezek alapján úgy tűnik, a kormány valóban húzni szeretné az időt, s abban bízik, hogy előbb vagy utóbb az EU valamilyen formában ismét „lenyeli a békát”, azaz a multicégekre, a pénzügyi világra terhelt adókat.
Lesz mit tennie a kormánynak
„A magyar gazdaság továbbra is számos, a magas állam- és külső adóssággal, a banki mérlegekben lévő feszültségekkel, a gyenge bizalommal és a magas kockázati prémiummal kapcsolatos, egymáshoz szorosan kötődő kihívással néz szembe” – írta tegnap este megjelent közleményében az IMF. A szervezet szerint a nehéz külső és belső környezetben a reál GDP várhatóan visszaesik 2012-ben, és csak mérsékelten növekszik 2013-ban. A jelenlegi cikluson túl, a historikusan alacsony magánberuházások és foglalkoztatási ráta is árnyalja a növekedési kilátásokat. Azt is írják, hogy ad hoc adóintézkedések helyett a kiadások racionalizálására kell irányulnia a konszolidációnak, miközben megfelelő támogatást biztosít a társadalom sebezhető csoportjai számára. A valutaalap szerint 2013-ban további intézkedésekre lesz szükség annak érdekében, hogy a kormány hiánycélja elérhető legyen, és az államadósság csökkenő pályára kerüljön.
Varga Mihály főtárgyaló így kommentálta az elmúlt hetet: „nem vagyunk messze egymástól az intézkedések mögötti számokat tekintve, így optimistán lehet várni az őszi tárgyalásokat.” A részletekről szólva elmondta az MTI-nek: az IMF szakértői a gazdasági növekedés banki oldalról való beindítását tekintik elsősorban fontosnak, míg a magyar kormány a foglalkoztatás bővítését rangsorolja előre. Állítása szerint a küldöttség azt mondta, hogy a kkv-kat a nagy cégekhez hasonlóan adóztassa a kormány. Ezzel a magyar fél nem értett egyet, szeretne továbbra is kedvezményeket biztosítani. A hitelnyújtók felvetették, hogy az alacsonyabb jövedelműek ösztönzése érdekében mérlegelje a kormány az egykulcsos adó módosítását, például egy újabb kulcs bevezetésével a magasabb jövedelműekre. „Ennél többször hangzott el az a részükről, hogy a családi adókedvezményt ne tartsa fenn a magyar fél” – mondta Varga, megjegyezve, hogy a magyar kormány a családi kedvezményt fenn akarja tartani, s maximum 2013 első fél éve után vizsgálnák meg, hogy az adórendszer milyen hatásokat tudott tiszta formájában kiváltani.