Az IMF is figyeli az állami mobilt?

Az állami mobilszolgáltató is téma lehet az IMF-tárgyalásokon – állítják magukat megnevezni nem kívánó távközlési források. Igaz, hozzáteszik: könnyen lehet, hogy csak közvetett módon, ami azt jelenti, hogy a pénzügyi szervezetnek alapvetően nem avval van problémája, hogy az állam jelen kíván lenni a távközlési piacon egy saját céggel.

Az azonban már felkeltheti a valutaalap figyelmét, hogy a következő három évben mennyit költ majd a tulajdonos állam az új szolgáltató finanszírozására. Ez a becslések szerint hároméves távlatban 150 milliárd forintot is meghaladó tétel lehet, az induláshoz önmagában hatvanmilliárd forint szükséges. Ez pedig közvetve költségvetési kiadásnak tekinthető, hiszen a negyedik szolgáltató várhatóan az első három évben nem fordul nyereségbe, tulajdonosai pedig kivétel nélkül állami vállalatok.

A Magyar Posta 10, az MVM 45, míg az MFB (az MFB Invest révén) 45 százalékos tulajdonrészt birtokol az MPVI Mobil Zrt.-ben. AZ MFB állami bank, a másik két cég pedig osztalékfizetője a költségvetésnek. Mindaz a pénz tehát, amit elköltenek a szolgáltató beindítására, majd működtetésére, csökkenti a költségvetés bevételeit. Mindez pedig azért is érdekelheti a valutaalap képviselőit, mert a magyar kormány könnyíteni tervezi az MFB forráshoz jutását, amellyel számos hasonló projektet is finanszírozhat.

Az MPVI Zrt. jelenleg egy bírósági döntés következtében nem is használhatja a frekvenciáit, melyeket megnyert a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság árverésén. Két, már működő távközlési cég bíróságon támadta meg az árverés lebonyolítását, mert álláspontjuk szerint az törvénysértő volt. A perben a bíróság ideiglenes intézkedésként megtiltotta az MPVI-nek, hogy gyakorolja azon jogait, amelyet az árverésen megnyert.

A társaság mindeközben gőzerővel dolgozik. Úgy tudjuk, lényegében túl vannak a menedzsment és a felső vezetői kör összeállításán (noha a vezetők kilétét eddig nem hozták nyilvánosságra), s immár a beszállító partnerük kiválasztására készülnek. Mint korábban a cég képviselői elmondták, álláspontjuk szerint annak ellenére sem kötelezettek közbeszerzésre, hogy csak állami cégek a tulajdonosaik. Ugyanakkor hallani lehet arról is, hogy a már említett bírósági döntés miatt a beszerzések akadályokba ütköznek, ugyanis a beszállító jelöltek és a cégnek más szolgáltatásokat nyújtó partnerek elbizonytalanodtak. Ennek oka, hogy a cég alaptőkéje ötszázmillió forint, ami elég hamar elfogyhat. A tulajdonosok ugyan bármikor biztosíthatnak további forrást a cégnek, ám ezt alaposan mérlegelniük kell mindaddig, amíg nem születik meg a véglegesnek tekinthető döntés arról, hogy használhatja-e a frekvenciáit a cég. Erre a döntésre legkorábban szeptemberben kerülhet sor, s addig alighanem a belső roamingszerződések tárgyalásai sem kezdődnek el. (Amíg az új cég hálózata ki nem épül, a jelenlegi szolgáltatóknak szerződésben rögzített áron kell a negyedik cég rendelkezésére bocsátaniuk saját hálózatukat.). Ezért az iparágban arra számítanak, hogy „az állami mobilcéggel idén már nemigen kell számolni”.

Egyelőre nem ismert az sem, milyen néven fogják elindítani a szolgáltatást. A cégbírósági adatok szerint immár hivatalosan is bejegyezték, hogy az állami cég vezérigazgatója az a Schmidt Pál, akit korábban is e poszt várományosaként emlegettek. Az áprilisban felállt igazgatóság összetételében már a nyár elején változás történt, ezeket a napokban jegyezte be a cégbíróság. Távozott a testületből Tokai Magdolna, az MVM stratégiai igazgatója, helyére Téren Róbert, az MVM Net Zrt. vezérigazgatója került. Lapunk kérdésére mindezt az MVM azzal indokolta, hogy Tokai az előkészítésért felelt, ám a megvalósítás szakaszában már az MVM távközlési leányának részvétele – így a képviselete is – indokolt a cég igazgatóságában. Tokai Magdolna pozíciója az állami MVM-nél nem változott.

Nem úgy Majoros Sándor Lászlóé, aki közös megegyezéssel távozott az MFB Investtől, helyét a jogi és közgazdasági végzettséggel rendelkező Kulcsárné Takács Krisztina foglalta el a testületben, akit a távközlési iparágban eddig nem ismertek. Iparági forrásaink szerint a személycserék valódi indoka, hogy több szakember is kritizálta a cég stratégiáját és terveit. Majoros távozása kapcsán az MFB annyit közölt, hogy a munkatársuk saját kérésére távozott a cégtől. Az MPVI Mobil Zrt. kérdésünkre azt közölte, hogy az igazgatóság tagjai javadalmazás nélkül látják el e feladatukat.

500 MILLIÓ

AZ ÁLLAMI MOBILCÉG alaptőkéje 500 millió forint, ami hamar elfogyhat.

Kalmár István és Schmidt Pál az állami mobilcég indulásának bejelentésekor
Az állami mobilcég indulásának bejelentésekor Kalmár István, az igazgatóság elnöke és Schmidt Pál, aki időközben vezérigazgató lett
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.