Orbánék nagyon nem akarnak ingatlanadót
„Vörös vonal” – ennek kell lennie a válasznak, ha a Nemzetközi Valutaalap (IMF) részéről az ingatlanadó, illetve a vagyonadó bevezetése vagy a szociális juttatások csökkentése lenne a hitelmegállapodás feltétele. Ezt kormányzati források mondták munkatársunknak tegnap, miután a hvg.hu európai bizottsági értesülés alapján megírta, milyen feltételekkel érkeznek az IMF, az Európai Központi Bank és az Európai Bizottság képviselői július 17-én Budapestre. „Az ingatlanadó bevezetése hitelvesztés lenne. Mádi László volt fideszes képviselő is a partvonalon kívülre került, amikor ezt felvetette” – emlékeztetett egy államtitkár.
Varga Mihály, a hiteltárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter még hétfőn, az m1 Az Este című műsorában arra a kérdésre, hogy kategorikusan ki tudja-e jelenteni, ha ingatlanadót vagy vagyonadót kér az IMF, abba nem megy bele a kormány, azt válaszolta: ha ezek a kérdések előkerülnének, a magyar kormány meg fogja vizsgálni, de több mint biztos abban, hogy egyelőre nemleges választ adnak. A magyar gazdaság most olyan pályára került, ahol nem az adóemelést, hanem az adócsökkentést szeretnék megvalósítani. Továbbá ezek az adók nincsenek előkészítve, néhány ügyben pedig alkotmánybírósági döntés született.
„Nem hiszem, hogy a valutaalap ne mérlegelné azt, ha ilyen kérdéssel előjön, akkor erre milyen választ kaphat” – mondta a miniszter. Azt is megismételte: az egykulcsos adóban nem lát túlságosan nagy mozgásteret a magyar kormány részéről. „De nyilván meghallgatjuk, hogy mi a probléma, mi a kifogás ezzel az adórendszerrel kapcsolatban.”
Hároméves átmenet után, 2013-ban lesz először tiszta formájában egykulcsos, 16 százalékos, arányos adó. A szuperbruttó kivezetésével pedig lehet, hogy az államnak kevesebb bevétele lesz, de az adókiesés visszajöhet a gazdasági növekedés révén, azáltal, hogy akinél több pénz marad, az többet fogyaszt, vagy beruház – tette hozzá Varga. Munkatársunknak tegnap kormányzati források azt prognosztizálták: Orbán Viktor ragaszkodik az egykulcsos szja-hoz. Az lehet az engedmény a magyar kormány részéről, hogy ne sarkalatos, azaz kétharmados törvény szabályozza a kérdést, hanem „egyszerű” feles. Így a választások után adott esetben egy következő kormány tud ezen változtatni.
Varga Mihály Az Estében azt is elmondta, biztos abban, hogy mivel a tranzakciós adó igen tekintélyes részét érinti az adóbevételeknek, meg fogják kérdezni, hogy ez mi is pontosan. De a tranzakciós adó nem sérti a jegybank függetlenségét. Másrészt az állam nem kívánja eldönteni a jegybank helyett, hogy milyen módon alkalmazza ezt az adót, az MNB saját maga fogja eldönteni ezt a kérdést. „Ne zárjuk ki azonban azt a lehetőséget sem, hogy a jegybankban úgy döntenek, mégis valamilyen köztesmegoldást találnak, és valamit áthárítanak ebből” – mondta a miniszter.
Mivel a tranzakciós adó ténylegesen csak jövőre hatályosul, és a jegybank éléről Simor András március elején távozik, korántsem bizonyos, hogy az új bankvezető (akit már Orbán Viktor miniszterelnök nevez ki) nem dönt úgy, hogy áthárítja a kereskedelmi bankokra az illeték megfizetését – és így nem lesz százmilliárdos jegybanki veszteség, s a központi büdzsének sem kell később ezt megfinanszíroznia. Jelenlegi jegybanki források mindenesetre ezt nem valószínűsítik, szerintük ennél racionálisabb alapon kell, illetve fognak nyugodni a döntések az új vezetés alatt. A bankadó kivezetése kapcsán a kormányoldalon úgy vélik: a közös teherviselés jegyében erre szükség lehet, és „mostanában a bankok sem panaszkodnak”. A tömegközlekedési és az energetikai szektorban az állami kézben lévő vállalatok privatizációja kapcsán egy fideszes képviselő azt mondta: nem valószínű, hogy a kormány ebbe belemenne, hiszen éppenhogy az államosítás, a közösségi tulajdonba vétel a stratégia. Arra, hogy a 2013-as költségvetés fő számainak a parlamenti megszavazását elhalasztják-e az IMF-tárgyalások miatt, egy kormányzati szereplő lapunknak úgy válaszolt: nincs ilyen szándékról tudomása, „és nem is valószínű”.
Orbán nem enged
Vagyonadó és ingatlanadó nem lesz Magyarországon, és a kormány nem változtat a tranzakciós illetéken sem –jelentette ki Orbán Viktor a Hír TV-nek adott interjúban, amelynek előzetesét az Mno.hu tette közzé. A miniszterelnök hangsúlyozta: ebben a kérdésben biztosan nem engednek a Nemzetközi Valutaalapnak és az Európai Uniónak. Orbán Viktor szerint a kérdést úgy kell feltenni, hogy az ingatlanadó szolgálná-e Magyarország érdekét, hozzásegítené-e ahhoz, hogy kihozza magából azt, ami egyébként tehetségben és képességben benne van. „Nem segítene hozzá” – adta meg a választ a kormányfő. Hozzátette: a tranzakciós illetékhez is ragaszkodik. Szerinte az Európai Központi Banknak csak véleményezési joga van, de nem vétózhatja meg a magyar parlament által elfogadott törvényt. (MTI)