Nem tudni, hogy mikor fogy el a pénz
Mindenesetre a német kormány szóvivője hétfőn ismét hangsúlyozta: ragaszkodnak az Athénnal együtt kidolgozott csomag végrehajtásához. Ezzel a szóvivő Guido Westerwelle német külügyminiszter korábbi nyilatkozatára utalt, aki arra engedett következtetni, hogy az új görög kabinet számíthat némi rugalmasságra.
Brüsszelben remélik, hogy a formálódó görög kormány a lehető legszélesebb támogatottsággal bír majd, és így nem lesz gond a csomag végrehajtásával. A görög kampány elmúlt két hónapja alatt lassult a reformok bevezetése, és az egész euróövezet gazdasági kilátásai is romlottak. Mindez befolyásolja, hogy Görögország képes-e a határidőket betartva csökkenteni az államadósságát, illetve végrehajtani a szerkezeti átalakításokat.
Brüsszeli álláspont szerint a programnak nincs alternatívája. Görögország csak a csomag végrehajtásával nyerheti vissza a piacok bizalmát és teremtheti meg a fenntartható gazdasági növekedés feltételeit.
Az ország hitelezői, az úgynevezett trojka (Európai Központi Bank, Európai Bizottság, Nemzetközi Valutaalap) negyedéves elemzéséig még azt sem tudni, mikor kapja meg Görögország a következő, 31,2 milliárd eurós összeget (ebből 29,6 milliárdot az Európai Unió, 1,6 milliárdot a Valutaalap biztosít). Pontosan nem tudni, hogy Görögországnak meddig elegendő a pénze, de nehezíti a helyzetét, hogy augusztusban 3,8 milliárd eurós törlesztőrészletet kell kifizetnie. A mentőcsomag előző, májusi forrásából akkor visszatartottak egymilliárd eurót (arra hivatkozva, hogy nem volt életbe vágó szüksége rá a görög államnak), aminek utalásáról az európai ideiglenes mentőalap a hónap végéig dönt. Csütörtökön ülnek össze az euróövezet pénzügyminiszerei, ám Görögországgal kapcsolatos döntés nem, csak vita várható.
Nagyban zajlanak eközben az uniós állam- és kormányfők jövő heti csúcstalálkozója előtti egyeztetések. Francois Hollande francia elnök (most már abszolút többséget tudva maga mögött a törvényhozásban) 120 milliárd eurós növekedési csomagot szeretne elfogadtatni, ami részben a fel nem használt uniós strukturális alapokból jönne. Hollande partnerre találhat Mario Monti olasz kormányfő személyében. Ugyanakkor úgy tűnik, hogy a francia elnök óvatosabban kampányol az eurókötvények bevezetése mellett – feltehetően ő is megérezte, hogy az országok adósságának közösségivé tétele Berlin ellenkezése miatt egyelőre lehetetlen. Hollande, Monti, Mariano Rajoy spanyol kormányfő és Angela Merkel német kancellár pénteken Rómában találkoznak, hogy egyeztessék az álláspontjaikat.