Egy hónap, egy partner, ötmillió forint

Egyelőre megbecsülni sem lehet, milyen hatása lesz a gazdaságra a Nemzetgazdasági Minisztérium törvényjavaslatának, amely ötmillió forintban maximálná a vállalkozások közötti készpénzfizetést havonta és szerződésenként és/vagy partnerenként.

A vállalkozások érdek-képviseleti szervezetei két dologban mindenképp egyetértenek: csökkenteni kell a készpénzforgalmat, és mindenkinek érdeke a gazdaság kifehérítése. Már ha ez a törvényjavaslat célja, és nem az, hogy a vállalkozások terhére növelje az adóbevételeket, tömködje a költségvetési lyukakat. Mint azt Rolek Ferenc, a Magyar Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) alelnöke megjegyezte: egyszerre vezetik be a készpénzforgalom korlátozását és a tranzakciós illetéket.

Valóban, a kormány tervei szerint jövő januártól a banki pénzügyi forgalom egy ezreléke a költségvetésbe vándorol, és a jelek szerint a kabinetnek komoly szándékai vannak ezzel a bevétellel. Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) főtitkára szerint, ha tényleg a készpénzforgalom visszaszorítása a cél, akkor nem kellene rögtön megbüntetni azokat, akik a jogszabályoknak megfelelően járnak el.

– A készpénzforgalom csökkentése az elmúlt tíz évben valamennyi kormányban felmerült, voltak is próbálkozások, például amikor Gyurcsány Ferenc miniszterelnöksége alatt 250 ezer forintban szabták meg a felső határt. A jelenlegi kormány egymillió forintos korlátban gondolkozott, de a szaktárcával folytatott egyeztetések során mi azt mondtuk, hogy az ötmillió forint sokkal életszerűbb – mondta lapunknak Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke. Abból indultunk ki, hogy a magyar kis- és középvállalkozások évente átlagosan 60 millió forint forgalmat bonyolítanak, a mikrovállalkozások 25-30 milliót, vagyis ezeket a cégeket még akkor sem igazán zavarja az ötmillió forintos felső korlát, ha csak egy partnerrel bonyolítják ezt a pénzforgalmat. Mint mondta: az MKIK tagságától egyelőre nem érkezett negatív visszajelzés a tervezett intézkedésről, ugyanakkor ez nem jelent semmit, hiszen a magyar gazdaság szereplőit kétarcúság jellemzi. Abban egyetértenek, hogy ki kell fehéríteni a gazdaságot, és időszerű a készpénzforgalom csökkentése, ugyanakkor attól félnek, hogy ötmillió forint feletti ügyleteknél pluszterhet kapnak a nyakukba.

– Ha a kormányzat – méltányolható módon – azt akarja, hogy visszaszoruljon a készpénzforgalom, és ezáltal fehéredjen a gazdaság, akkor vonzóvá és olcsóvá kell tennie a banki transzfert, nem illetékkel sújtania – mondta Dávid Ferenc. Meg kell teremteni az infrastrukturális hátteret, azaz lehetővé kell tenni, hogy a legkisebb településen is lehessen bankkártyával fizetni. Fel kellene mérni, hogyan lehet jól bevezetni a készpénzkorlátozást. Ha az ugyanis nyűg, a vállalkozó ki fogja kerülni, és nemcsak a korlátot, hanem a legális gazdaságot is – figyelmeztetett a főtitkár, aki szerint egy ilyen intézkedéssel nagyon mellé lehet nyúlni, ha nem kellően előkészített.

– A banki átutalás átláthatóbbá teszi a pénzforgalmat, és első ránézésre az ötmilliós korlát is reálisnak tűnik – mondta Rolek Ferenc. Ugyanakkor csak menet közben derül ki, mennyire életképes az intézkedés, kell-e rajta finomítani, változtatni. Hozzátette: azoknak a cégeknek, melyek adóelkerülési céllal használták eddig a készpénzt, büntetés lesz az új jogszabály, de hogy rajtuk kívül még ki érzi majd így, azt egyelőre nem lehet tudni.

Résen lesznek

A május 11-én benyújtott törvényjavaslat a vállalkozások közötti készpénzfizetést havonta szerződésenként és/vagy partnerenként ötmillió forintban korlátozza. A szabályozás jövő januártól lép hatályba, és az ezt követően teljesített kifizetésekre kell alkalmazni. A Nemzetgazdasági Minisztérium lapunknak adott válasza szerint a cégek kellő időt kapnak a felkészülésre, illetve a megszabott összeghatár elég magas ahhoz, hogy a jogkövető vállalkozások esetében ne okozzon fennakadást. Mivel szerződésenként és havonta érvényes a korlátozás, ezért a folyamatos teljesítésű ügyletek esetében sem okoz nehézséget a szabályok betartása. Mint írják, a korlátozás kijátszását gátolja, hogy több megállapodást is egy szerződésnek kell tekinteni, ha kétséget kizáróan megállapítható, a felek azért jártak el így, hogy a korlátozás megsértését leplezzék, vagyis ilyen esetekben lép be a „partnerenként szabály”. Aki megsérti a korlátot, annak az ötmillió feletti részre húszszázalékos mulasztási bírságot kell fizetnie.

Beterelik a vállalkozásokat a bankfiókokba
Beterelik a vállalkozásokat a bankfiókokba
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.