Baltával faragja a hiányt a kormány

Csaknem 290 milliárd forinttal javult az államháztartás helyzete áprilisban, jórészt az adó- és járulékbevételek emelkedésének köszönhetően. A költségvetés hiánya az éves előirányzat 45 százalékán áll, míg a teljes államháztartás deficitje 39,4 százalékosra teljesült az év első négy hónapjában.

Ez hatalmas előrelépés, hiszen március végén már 90 százalék fölött volt az államháztartás hiánya. A részleteket később teszi közzé a nemzetgazdasági tárca, egyelőre az látszik, hogy a bevételi oldalon sikerült nagyot alkotni, ami a jövedéki és a forgalmi adó emelése után nem is meglepő. Amennyiben a Széll Kálmán Terv második felvonásában szereplő idei 156 milliárd forintos újabb költségvetési kiigazítás teljesül, akkor –ha minden így megy tovább – tartani lehet majd a Brüsszelnek megígért, 2,5 százalékos GDP-arányos deficitcélt.

Az államháztartás áprilisi, 289,3 milliárd forintos többletéből a központi költségvetés 283,8 milliárdot vállalt magára, az elkülönített állami pénzalapok 11,3 milliárd forintos plusszal zártak, egyedül a társadalombiztosítás pénzügyi alapjainál mutattak ki hiányt, 5,8 milliárdot.

Az április költségvetési szempontból jó hónapnak számít, tavaly például 75,9 milliárdos többletet mértek a negyedik hónapban. A költségvetési hiány az egész évre engedélyezett 594 milliárd forint 45 százalékán, 272 milliárd forinton áll, míg tavaly az első négy hónap után 586 milliárdos mínuszt halmoztak fel.

A költségvetés, az elkülönített alapok és a tb-alapok hiányának összeadásával számított államháztartási hiány a nemzetgazdasági tárca értékelése szerint még szebben mutat, ha azonos alapokra helyezzük a számokat, vagyis az egyszeri tételektől megtisztított adatsort nézzük. E szerint az államháztartás hiánya tavaly április végén 50,2 százalék volt, míg most csupán 27,6 százalékos az adat.

A társadalombiztosítási alapok áprilisi 5,8 milliárd forintos hiánya a Nyugdíjbiztosítási Alap 9,6 milliárd forintos deficitjének, valamint az Egészségbiztosítási Alap 3,8 milliárd forintos többletének az eredője. Egy éve az alapok hiánya 31,1 milliárdon állt, ami az éves terv 155 százaléka volt. Most az időarányos teljesítés 33 százalékos. A jó adat elsősorban az egyéni egészségbiztosítási járulék, valamint az egészségügyi szolgáltatási járulék mértékének emelkedésével hozható összefüggésbe, de a frissen bevezetett baleseti adóból és a népegészségügyi termékadóból, azaz a chipsadóból származó bevételek is ide folytak be.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.