Vezércsere lesz a MÁV-nál
Megválik posztjától Szarvas Ferenc. A MÁV elnök-vezérigazgatójának távozását lapunk értesülése szerint a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) jóváhagyta. Mi több, már az utódját is kiválasztották. A kiszivárgott hírek szerint Szarvast a MÁV élén Dávid Ilona váltja. A jelenleg a Győr–Sopron–Ebenfurti Vasút (GYSEV) Zrt. elnök-vezérigazgatójaként dolgozó vezetőt azonban feladatai még hetekig a magyar–osztrák vasútvállalathoz kötik, ezért a szaktárca a hivatalos bejelentést is későbbre tervezte. Még akkor is, ha a hírek szerint Dávid Ilonát a MÁV igazgatóságába állítólag már beválasztották. Ami lehetővé tenné, hogy az elnöki feladatokat akár napokon belül átvegye. A váltásra mégis csak vezérigazgatói kinevezésekor, előreláthatólag május 10-én kerül majd sor.
Szarvas Ferenc 2010-ben az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) éléről igazolt a MÁV-hoz. Kinevezését a fejlesztési tárca korábbi vezetőjétől, Fellegi Tamástól kapta. Távozásának kérdése azonban a hírek szerint Németh Lászlónénak, az NFM új miniszterének a kinevezésekor nem volt napirenden. Más kérdés, hogy a kormány és a minisztérium azóta alapjaiban változtatta meg a közösségi személyszállítás átalakításáról szőtt terveket.
A legfontosabb változás, hogy a vasúti és az autóbuszos személyszállító közszolgáltatókatmagába olvasztó Nemzeti Közlekedési Holding tervét elvetették. Márpedig Szarvas Ferenc egyike volt azoknak, akik a találgatások szerint jó eséllyel pályáztak volna a közösségi közlekedés öszszehangolására hivatott szervezet vezetői posztjára. Mivel a holdingból a dolgok mai állása szerint már nem lesz semmi, az új vezetői poszt sem jön létre.
Más források szerint valószínű, hogy Szarvas Ferenc és az NFM között nézetkülönbség lehetett a MÁV átalakításáról is. A folyosói pletykák alapján feltehető, hogy az elnök-vezérigazgató nem az új szervezeti modell létjogosultságát vitatta. Inkább csak a technikai lebonyolításról, valamint a változtatások menetéről, módjáról nem volt egyetértés a felek között.
Akármi vezetett is Szarvas Ferenc távozásához, az elnök-vezérigazgató hivatalosan néhány hétig feltehetőleg hivatalban marad. Legfeljebb sok mindenről egyedül már nem hozhat döntéseket. Így például nem szólhat bele vállalata folyamatban lévő átalakításába vagy éppen már bejelentett elköltöztetésének előkészítésébe sem.