Brüsszel nélkül nem lesz új adó?

A tegnapi kormányülésen nem volt téma a pénzügyi tranzakciós adó, a konvergenciaprogramról is csak beszélgetés folyt, érdemi előrelépés nem történt, van még idő április végéig – tájékoztatta lapunkat az ülésen jelen lévő forrásunk.

Elmondásából arra lehet következtetni, hogy egyelőre a nemzetgazdasági tárca „magánügye” az adó, arról a kormánynak nincs kialakult álláspontja. Az elhangzottakból az hámozható ki, hogy fél szemmel az európai – francia, osztrák – hasonló jellegű kezdeményezések fogadtatását figyeli a kormány, ezeken múlhat, mi lesz a magyar tranzakciós adó sorsra.

A Magyar Bankszövetség is csak a sajtóból értesült arról, hogy a kormány a pénzügyi tranzakciók megadóztatását fontolgatja – értesült meg nem erősített forrásból a Népszabadság. Forrásaink arra hívták fel a figyelmet, hogy a témában pár hete fogalmazta meg állásfoglalását az Európai Bankföderáció: ellenzik a pénzügyi tranzakciós adó bevezetését, mert az szerintük nem segíti az Európai Unió pénzügyi stabilitás helyreállítását. Azzal érvelnek, hogy az adó olyan pótlólagos terhet jelentene a bankok számára, amit kénytelenek lennének továbbhárítani. Az a veszély is fenyeget a Bankföderáció szerint, hogy a globalizált tőkepiacon apénzügyi tranzak ciók könnyen meg tudják kerülni Európát. Utalnak továbbá egy nemrég készült uniós hatásvizsgálat eredményére is, mely szerint a pénzügyi tranz akciós adó bevezetése negatív hatása azonnal megmutatkozna a GDP-n, mert a pénzügyi szolgáltatások drágulása fékezné a bővülést.

Az adószakértő is azt emelte ki lapunknak, hogy drágulhatnak a banki szolgáltatások. „Aztmamég nem tudni, bevezetik-e az adót, de ha nemcsak az értékpapírügyletek, hanem minden számlaművelet adózni fog, akkor nagyobb lehet ugyan az adóbevétel, de emelkedni fognak a banki díjak is” – mondta a Népszabadságnak Vámosi-Nagy Szabolcs adószakértő. Szerinte ha bevezetik is a pénzügyi tranzakciós adót, annak a lehető legrövidebb időre kell szólnia, hogy Magyarországot ne kerüljék el a pénzügyi műveletek, például az értékpapírpiacon. Egyelőre az sem világos, hogy ha lesz ilyen közteher, az forgalmi adónak minősül-e. Ha igen, abban az esetben a bevezetéséhez szükség lesz az Európai Unió hozzájárulására, az uniós irányelv szerint ugyanis a pénzügyi műveletek áfamentesek. Az is kérdés, hogy egy új adó miképpen illeszkedne a kormányzati propagandába, amely szerint a lakosság terhei tovább nem nőhetnek. Szabályozhatják például úgy is az adót, hogy csak az áfaalanyok – vagyis tulajdonképpen a cégek – pénzügyi műveletei után kelljen megfizetni. Ám ebben az esetben is maradnak nyitott kérdések: ötmillió forint éves árbevétel alatt pél dául jelenleg alanyi áfamentességet lehet választhatni.

Nem mindenki adózhat szimplán

A 30 főnél kevesebb alkalmazottat foglalkoztató vállalkozásokra terjedhet ki az egyszerűsített vállalkozási adót valószínűleg jövőre felváltó új közteher. Ez a feltétel alaposan meg tudja szűrni a potenciális adóalanyi kört, melyet a nemzetgazdasági tárca 200-300 ezerre becsül. Lapunk egyébként tegnap tévesen közölte, hogy az eva mértéke 35 százalék, az valójában 37 százalék. Szakértők szerint az új közteher elsősorban az egyszerűségével lehet vonzó.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.