Felvizezett multiellenesség

Nemhiába lobbizott a Tesco az Erzsébet-utalvány kapcsán: hosszú vajúdás és késhegyig menő viták után, de a rendszert üzemeltető Nemzeti Üdülési Szolgálat (NÜSZ) Kft. végül szerződést kötött a brit lánccal. Ezzel a lépéssel a kormány némileg leköszörülte annak a kritikának az élét, miszerint a multikat ki akarná zárni az utalványbizniszből.

Az Erzsébet-utalványt kibocsátó Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány, illetve az üzemeltető NÜSZ már hónapokkal korábban leszerződött az összes hazai lánccal, így a CBA-val, a Cooppal, a Reallal és az Arzenállal. Ugyanakkor a nemzetközi cégek valahogy nem tudtak megállapodni a NÜSZ vezetőségével, mondván: a cégnél vagy szóba sem álltak velük, vagy az utalványhasználat után lehetetlenül magasnak tartott, hatszázalékos beváltási jutalékot kértek tőlük. Ezt pedig szerintük nem lehet kigazdálkodni, ráadásul diszkriminatív is, mivel a piaci információk szerint a NÜSZ háromszázalékos díj mellett szerződött le a hazai láncokkal – igaz, ezt üzleti titokra hivatkozva egyetlen érintett sem erősítette meg.

Hasonlóan jár most el a Tesco, amelynél a most nyélbe ütött szerződés feltételeit firtató kérdéseinket azzal hárították el, hogy a felek titoktartást vállaltak – úgy tudni, hogy az állami fél kérésére. A Tesco sajtóosztályán is csak annyit kötöttek a sajtó orrára, hogy az általános szerződési feltételek (ászf) szerint kötöttek szerződést. A NÜSZ honlapjáról letölthető, március eleje óta hatályos ászf jelenleg is hatszázalékos beváltási jutalékot köt ki. Ugyanakkor a Tesco nem erősítette meg, hogy a korábban kigazdálkodhatatlannak tartott díjszinten szerződött volna.

Ha ez mégis így lenne, az még több kérdést vet fel, például, hogy akkor min alkudozott a NÜSZ és a brit lánc hónapokon keresztül, ha utána a Tesco egy az egyben elfogadja a korábban lehetetlennek mondott feltételt. Az ügyet ismerők szerint nem kérdés, hogy a NÜSZ az eddig a hazai láncokat favorizáló kormányzati akarat változása miatt állt végül szóba a Tescóval. Igaz, egyelőre csak félfordulatról lehet beszélni: úgy tudni, egyetlen más multival sem folytat érdemi tárgyalásokat a NÜSZ. Ugyanakkor a hazai láncokat védelmező kormányzati akarat a most megkötött szerződésből is viszszaköszön, hiszen a Tesco csak a nagy alapterületű áruházaiban fogadhatja el az Erzsébet-utalványt, a kisméretű Tesco- Expressekben, melyek méretük és elhelyezkedésük miatt a hazai láncok vetélytársai, viszont nem.

Kérdéses, hogy a NÜSZ mostani lépése mennyiben függ össze azzal, hogy – mint arról beszámoltunk – az Európai Bizottság egy panasz nyomán vizsgálni kezdte az Erzsébet-utalványt. Úgy tudni, Brüsszel eddig azt firtatta, hogy miért van egyetlen kézben – Magyar Nemzeti Üdülési Alapítványnál –az utalványkibocsátás joga. Mint megírtuk: az utalványhasználat szabályozása rendkívül hatékony eszköz a piac befolyásolására: az utalványok beválthatóságával széles munkavállalói csoportokat lehet beterelni a kiválasztott üzletekbe.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.