Nem hoz enyhülést a tavasz

Még a válság előtt, tavasz táján, a jó idővel együtt mindig visszatért az élet az ingatlanpiacra. Nem nagyon volt ekkoriban olyan pénzintézet, amely ne rukkolt volna elő valamilyen szezonnyitó akcióval.

Az utóbbi években azonban a kereslet visszaesésével, illetve a működési környezet, a gazdasági és jogszabályi feltételek változásával a bankok hitelezési aktivitása is csökkent, és ezzel együtt szerényebbek lettek a kedvezmények is.

Tavaly megállt ugyan az újonnan kihelyezett lakáshitelek összegének két éve tartó zsugorodása, ám ez csak a látszat. A jegybank (MNB) statisztikája alapján a pénzintézetek 2011-ben 230 milliárd forint újlakás-célú kölcsönt folyósítottak, pont annyit, mint 2010-ben. Csakhogy a devizahitelek kedvezményes végtörlesztése, illetve az ehhez felvett, a pénzügyi felügyelet (PSZÁF) adatai szerint 88 milliárd forint forinthitel nélkül a folyósított összeg tovább zsugorodott volna.

Ezeket az adatokat támasztják alá a bankok tapasztalatai is. Csökkenő hitelkihelyezésről számoltak be az OTP-nél, a legnagyobb hazai pénzintézet a 2010-es 103 milliárd után tavaly 92 milliárd forint új jelzáloghitelt folyósított, s a kölcsönök átlagos összege is zsugorodott az egy évvel korábbihoz képest. Az OTP-hez hasonlóan elsősorban használt lakások vásárlásához igényeltek hitelt a Budapest Bank ügyfelei is – leszámítva az utolsó negyedévet, amikor a végtörlesztés miatt a hitelkiváltó kölcsönök domináltak. A visszafogott keresletnek két oka van: a potenciális lakásvásárlók óvatosak és bizonytalanok a jövőt illetően, másrészt magasak a forintkamatok – tették hozzá a Raiffeisennél. A pénzintézet szerint élénkülés akkor várható, ha a kamatok egyszer majd újra egy számjegyűek lesznek.

Nem véletlen, hogy a kormány nem várta meg, amíg Brüsszel áldását adja a nehéz helyzetben lévő lakáshitelesek megsegítésére kidolgozott programokra, hanem váratlanul, ezek nélkül másfél hete hatályba léptette az újotthon-teremtési támogatásról szóló rendeletet. Ugyanakkor ha a kabinet arra számít, hogy ez, valamint a szocpol januári visszaállítása érdemi bővülést hoz a lakáshitelezésben, s így a szektor, illetve közvetve az építőipar nagyobb mértékben tud hozzájárulni a gazdaság növekedéséhez, akkor csalatkoznia kell.

Az OTP szerint hozhatnak ugyan némi fellendülést az új lakások építésében, de érdemi növekedésre nem lehet számítani. A banknál úgy látják: az alapvető folyamatokban 2012-ben sem várható lényeges változás. Amennyiben a gazdasági és jogszabályi környezet stabilizálódik, legkorábban akkor is csak 2013-ban nőhet a hitelezési aktivitás. A CIB véleménye szerint a bankok figyelmét a következő hónapokban az új árfolyamgátra való felkészülés, a bedőlt devizahitelek forintosítása és az állami támogatások megújulásához kapcsolódó termékfejlesztések kötik le. A lakáshitelezés élénkülése ellen hat emellett a szigorúbb törvényi szabályozás és a forráshiány, míg a lakosság oldaláról a bizalom hiánya, a munkanélküliség és a magas hitelkamatok.

A bankok mindenesetre megkezdték a felkészülést arra, hogy az új, támogatott konstrukcióval bővítsék kínálatukat. Az OTP-től azt a választ kaptuk, hogy a bank áttekinti a március 6-i kormányrendelet-módosításban foglaltakat, illetve kezdeményezi a támogatott hitel nyújtásához szükséges, a Nemzetgazdasági Minisztériummal és a Magyar Államkincstárral kötendő megállapodás megkötését, melyet követően lesz majd lehetséges a már életbe lépett kamattámogatásos hitelek igénylése. A Budapest Bank a kihirdetett jogszabály alapján megkezdte a konstrukció kialakítását, míg a Raiffeisen egyelőre csak a feltételeket vizsgálja, szerződést még nem kötött.

A hírek szerint ugyanakkor a bankok nem sietnek az államilag támogatott konstrukció kidolgozásával, mert még bíznak benne, hogy változtathatnak a feltételeken. A rendelet alapján a pénzintézetek legfeljebb három százalékponttal magasabb kamatot számíthatnának fel, mint a 12 hónapos diszkontkincstárjegy vagy az ötéves állampapír hozama. Ez a jelenlegi hozamszintek mellett 10-11 százalékos kamatot jelent, az Azenpenzem.hu információja szerint azonban a bankok öt százalékpontos felárat, vagyis 12-13 százalékos kamatot tartanának elfogadhatónak. Ez megegyezik azzal a szinttel, amin a bankok jelenleg a lakáskölcsönöket kínálják, s amiből, az idei vérszegény tavaszi hitelakciókat elnézve, nem is nagyon akarnak engedni.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.