Térerő tökéletesre turbósítva
A magyarországi kkv-szektorban ez bizony könnyen előfordulhat, mert az irodák, telephelyek sokszor lakott területen kívül vagy annak határán vannak, s rengeteg cég bérel üzlethelyiséget, raktárat panelház alagsorában vagy pincéjében.
Itt kezdődnek a problémák: míg a lakott területek szélein a mobilnet sebessége kapcsol alacsonyabb fokozatba – igen sok esetben, noha ez egyáltalán nem általános jelenség –, addig vannak olyan épületek, amelyekben a mobil elérésnek fizikai korlátai vannak. Nincs az a bivalyerős bázisállomás, amely képes lenne tökéletes lefedettséget biztosítani egy panelépület pincesorában vagy épp egy fővárosi gyártelepen található vasszerkezetes csarnokban, s még sorolhatnánk tovább a példákat.
A probléma kiküszöbölésére a gyártók évek óta különböző megoldásokkal állnak elő, ám az IP-alapú mobilrendszerek terjedésével először a Vodafone ismerte fel a femtocellás technológia lehetőségét, s vállalta a bevezetés nehézségeit.
A külföldi innováció immár Magyarországra is megérkezett, lényege a következő: bár a hálózat rekonstrukciója növeli a lefedettség mértékét, egy-egy speciális ügyfélkör esetében hatékonyabb, ha nem a mobilhálózat teljesítményét erősítik fel, hanem internetalapú megoldást kínálnak az ügyfeleknek. Ez a femtocella.
Ha az adott épületben már van széles sávú vezetékes internet, akkor ezt a kis berendezést csak rá kell csatlakoztatni, s máris egy otthoni mini-bázisállomásként működik. Külön SIM kártya nem kell bele, hanem a meglévő telefonok csatlakoznak rá, akár egy mobil adótoronyra. A különbség mindössze annyi, hogy a femtocellát nem használhatják idegen előfizetők, az csak azokkal a hívószámú kártyákkal működik együtt, amelyeket az ügyfél előre regisztrált a szolgáltatónál.
Az így létrehozott minibázis hang- vagy adathívásra egyaránt használható. Hatósugara 80-100 méter, egy nagyobb családi házat vagy akár egy 100 négyzetméternél nagyobb, kétszintes irodát is képes térerővel ellátni. A femtocellával lebonyolított hang- és adatforgalom díjazása természetesen a végfelhasználó által használt tarifacsomag érvényes díjszabása szerint történik.
Egy vállalati minibázis egyidejűleg nyolc párhuzamos hang- vagy adatkapcsolatot tud kezelni. Használata földrajzi területhez kötött, kizárólag a vásárláskor az ügyfél által regisztrált címen működik, ez azonban költözés esetén bármikor módosítható.
Egy csomag, több kártya
Egyre több szolgáltató jön a piacra speciális, a kkv-körnek testre szabott ajánlattal, melyek közül a leghatékonyabbak manapság azok a csomagok, amelyeknél az egyes előfizetők, azaz az egyes kollégák telefonhasználati szokásait nem szükséges külön-külön meghatározni. Ezen tarifák lényege, hogy egy meghatározott számú SIM kártyára a cég egyben vehet meg bizonyos mennyiségű szolgáltatást: lebeszélhető percet, elküldhető SMS-kontingenst és leinternetezhető adatmennyiséget. Így mindenki csak annyit használ, amennyiért fizet is, ráadásul sokkal költséghatékonyabb árazás valósul meg a közös tarifacsomag használatával. Természetesen e csomagok mellett is lehetőség van a céges és a magánhívások szétbontására, utóbbiakat a munkáltató, vagy a szolgáltató bármikor kiszámlázhatja az alkalmazottnak, ahogy más céges flottába tartozó tarifák esetében is.