Cégek, melyekre nem tud vadászni a NAV
Az adózás rendjéről szóló törvény nemrégiben elfogadott módosítása ugyanis csak a 10 ezer forint feletti, adók módjára behajtandó elmaradt fizetési kötelezettségeket sorolja a köztartozások közé, amelyekkel dolga van az adóhatóságnak. A vállalkozások tehát a hatályos szabályok szerint akkor kerülhetnek a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) látókörébe a kamarai regisztrációval öszszefüggésben, ha az idei, a jövő évi és még a 2014-es hozzájárulást sem fizetik be, addig – pusztán emiatt – nem kell tartaniuk az adójogi következményektől. Ez különösen fontos az evázó vállalkozások esetében, náluk ugyanis egyetlen forint köztartozás is elegendő ok ahhoz, hogy kikerüljenek a rendszerből. A kamarai hozzájárulás esetében azonban – amelyet már cius 31-ig kell egyébként befizetni, míg a regisztráció határideje március 1. – nem kell tartaniuk a retorzióktól.
A kamarai törvény feljogosítja ugyan a kamarát, hogy a határidő letelte után a hozzájárulás megfizetésére szólíthassa fel a vállalkozást, majd válasz hiányában öt nap múlva bejegyezze a nyilvántartásba a céget, egyben intézkedjen az összeg behajtásáról, az adózás rendjéről szóló törvény miatt az adóhatóság nem tud cselekedni.
Megkérdeztük a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnökét, hogy készülnek-e javaslatot tenni a kormánynak a jogszabályok összecsiszolására (ami logikusan vagy a kamarai hozzájárulás emelését, vagy az adózás rendjéről szóló törvényben foglalt érték csökkentését jelentené). Parragh László szerint egyelőre nem gondolkodnak ilyesmiben, megvárják, hogy alakul a regisztrációs eljárás. A saját hatáskörben kivethető szankciókról pedig azt mondta, hogy az elnökség március elejére alakítja ki a véleményét arról, „milyen magatartást tanúsítson a kamara ilyen esetekben”. Jelezte ugyanakkor, hogy nem áll szándékukban vegzálni a vállalkozásokat, de szemet sem akarnak hunyni.
Soft landing – azaz a puha földet érés politikáját tartja ebben az esetben célravezetőnek a kamara elnöke. Parragh szerint egyébként a hozzájárulásért cserébe minőségi szolgáltatást fog nyújtani a kamara: példaként említette, hogy a vállalkozásoknak (például az élelmiszeriparban) információs csomagokat fognak küldeni az e-mail címükre a pályázati, közbeszerzési lehetőségekről.
Kétharmad jó lenne
– Eddig nagyjából 50 ezer regisztrációérkezett be a vállalkozásoktól – mondta a Népszabadságnak Dunai Péter, az MKIK főtitkára. Számításaink szerint 550-600 ezer cégnek kellene elküldenie a március 1-ji határidőre a regisztrációt (az elérhető adatbázisok pontatlansága miatt ennél pontosabb becslést nem tudott adni), de Dunai szerint ha addigra összejönne ennek a kétharmada, az már jó eredmények számítana. A főtitkár úgy látja, az elmúlt napokban, amióta lehetőség nyílt az online adatbevitelre, felgyorsult a regisztráció, naponta 10 ezren élnek ezzel a lehetőséggel. – A szo verünk bírni fogja – állította a főtitkár, s jelezte, hogy az összesítések némi időt vesznek majd igénybe, ezért március elsején még nem, csak a hónap folyamán tudják megmondani, hány vállalkozás végezte el a kötelező regisztrációt. Az egyébként nem kötelező minden cégre, például az agrárium kivétel, de mások mellett az ügyvédek, közjegyzők is mentesülnek ez alól.