A sorozatos leminősítésekre már nem reagál a piac

Bár kezdetben úgy nézett ki, fagyos kereskedés jellemzi kedden a világ pénz- és tőkepiacait, a fejlemények rácáfoltak a jóslatokra. A hétfői piaczárás után érkezett ugyanis a legújabb rossz hír, miszerint a Moody’s – követve a Standard & Poor’s (S & P) és a Fitch Ratings januári példáját – tömeges leminősítésekkel ad hangot elégedetlenségének az euróövezeti adósságválság rendezésére irányuló, többnyire meddő próbálkozások miatt.

A „kaszabolás” ezúttal kilenc országot érintett, s meglepetésre az euróövezeten kívüli Nagy-Britanniát sem kímélte a Moody’s, amely a szigetország elsőrangú, „AAA” besorolásának megvonását helyezte kilátásba, hasonlóan az osztrákokhoz és a franciákhoz.

A rutinosabbnak számító olaszok, portugálok és spanyolok már kevésbé kapkodtak levegő után, amint a Moody’s lépéséről értesültek. Megszokhatták, hogy a hitelminősítők nem esnek hanyatt a megszorítócsomagok láttán, inkább azok hosszú távú eredményességét veszik tekintetbe döntésükkor. A spanyolok jártak a legrosszabbul, őket az A3 kategóriába száműzték az A1-ből, míg az olaszok megúszták egyfokozatú leminősítéssel, esetükben a besorolás A3-ra romlott A2-ről. Portugáliát is egyfokozatnyi rontással figyelmeztették, hogy nem mennek jól a dolgai, náluk Ba3-ra változtattak Ba2-ről, természetesen negatív kilátást fűztek az új minősítés mellé is. Szlovénia, Szlovákia és Málta sem úszta meg, náluk egy fokozatot rontott a Moody’s, amely tehát kihagyta a szórásból Ciprust és Belgiumot, e két ország államadósságának a Fitch januárban már rosszabb besorolást adott.

Ahogy ilyen esetekben lenni szokott, az érintettek értetlenül fogadták a bejelentést, és visszautasították az abban megfogalmazottakat. Pedig a Moody’s a régi lemezt tette fel, az euróövezeti adósságválság okozta bizonytalanságot, a nyomában járó kormányzati megszorítások következtében kialakuló recessziós környezetet nevezte meg mint a gigantikusra hízott államadósságok fenntartható finanszírozásának legfőbb akadályait. Az időzítés nem véletlen, a leminősítéssorozat egyfajta figyelmeztetésként is felfogható a mai uniós pénzügyminiszteri csúcs előtt, amelyen talán végre döntenek a görög adósság részbeni elengedéséről és a vasárnapi parlamenti jóváhagyással vállalt újabb megszorítócsomag fejében leszállítandó 130 milliárd eurós újabb uniós „oxigénpalackról”.

Az euróövezeti leminősítési hullámot január közepén az S & P indította el kilenc országot leminősítve, megvonva egyúttal Franciaországtól és Ausztriától a kiváló, tripla A-s minősítést. Érdekesség, hogy az osztrákok éppen bankjaik jelentős magyarországi és olaszországi kitettségének „köszönhetik” kiesésüket az elit klubból. A Fitch január végén öt euróövezeti tagállamról vette le a kezét, s most a Moody’s zárta a sort a kilenc országot érintő hétfői döntésével.

Az euróövezetben ma már csak Németország, Luxemburg, Finnország és Hollandia számít makulátlannak adósi szempontból, ők mindhárom hitelminősítőnél tartják legjobb besorolásukat. Hétfőn egyébként az S & P sem tétlenkedett, most a spanyol bankrendszer képviselőinek besorolásán rontott, azaz 15 pénzintézet esetében az országkockázathoz igazította a minősítéseket. Azt is jelezte, hogy a spanyol bankok nyereségtermelő képessége a következő időszakban jelentősen hanyatlik, „hála” a kétes kinnlevőségek miatti fokozott céltartalékolási kényszernek.

Ahogy a januári leminősítések, úgy a Moody’s mostani lépése sem keltett hatalmas hullámokat a piacokon, a befektetők a kezdeti idegességükön hamar túlléptek, különösen a német gazdaság fejlődési kilátásairól szóló legújabb prognózis, valamint a sikeres olasz és spanyol állampapír-aukciók segítettek ebben sokat. A német ZEW üzleti bizalmi index tíz hónapja látott magasságokba emelkedett, táplálva Európa vezető gazdaságának növekedési reményeit.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.