A befektető tanácsa: vegyünk-e pár gramm Facebookot?
A Buda-Cash nemzetközi üzletágvezetője szerint a Facebook gazdasági tevékenységéről most először napvilágra került adatok biztatóak, és a cég jövőképe is perspektivikusnak látszik, de még a kibocsátási folyamat legelején járunk, ezért nem árt az óvatosság.
A jegyzést lebonyolító cégek először nagybefektetők számára kínálják fel az új részvényeket, s nem sok kétség férhet hozzá, hogy a felfokozott hangulatban mind egy szálig el is kelnek. A nemzetközi piacokon kereskedő magyar brókercégek saját bejáratott partneri kapcsolataikat kihasználva már a jegyzés során szerezhetnek Facebook-részvényt ügyfeleiknek, de arra semmilyen garanciát sem tudnak adni, hogy az előzetesen igényelt mennyiségű papírt le tudják szállítani. Ez attól függ, hogy a kibocsátó mennyi részvényt kínál fel és milyen áron, s mely szempontok alapján osztja el az igénylők között. Akinek nem jut a jegyzéskor részvény, az már az első kereskedési napon vásárolhat magának: vagy az internetes tőzsdei kereskedési platform használatával, vagy a brókercégnek adott megbízás útján.
A Facebookhoz hasonló sztárrészvények kereskedésük első napján rendszerint hatalmas forgalmat produkálnak, ami többnyire az árfolyam megugrásával jár együtt. Ekkor a napon belüli részvényadásvétellel is sokat lehet keresni. Kovács Péter a fölös kockázatvállalástól ódzkodóknak inkább azt ajánlja, hogy a kereskedés első, hektikus napjai után tegyék meg vételi ajánlatukat, amikor már lecsillapodnak a kedélyek. A Facebook-részvényesek közkézhányada – a tőzsdén forgó papírok aránya – nagyon alacsony, a jelenlegi becslések szerint öt százalék körüli lesz, így aki mindenképp hozzá akar jutni a részvényhez, az magasabb árat is hajlandó fizetni érte. Emiatt az első napokban buborékeffektus is kialakulhat a Facebook-papírok piacán – figyelmeztet az üzletágvezető. Az óvatosság indokolt is, hiszen az internetes cégek piaci megítélése nem egyforma. A tavalyi felhozatalban a LinkedIn vitte el a pálmát, amelynek részvényárfolyama a kibocsátás utáni napokban megduplázódott, s járt 123 dollár közelében is, igaz, mára jócskán lohadt a lelkesedés, hiszen most például 72 dollár környékén adják-veszik a közösségi portál részvényeit. Az ellenpélda a Zynga, amely a decemberi debütálását követő napon már ötszázalékos veszteséggel zárta a kereskedést New Yorkban.
S hogy kik lesznek a cégtársak? A legnagyobb részvényes az alapító, Mark Zuckerberg, aki 534 millió darabos pakettel rendelkezik. Ez 28,4 százalékos tulajdonrésznek felel meg. Amennyiben a cég értéke a 75-100 milliárd dollárban meghatározott ársáv felső részéhez közelít, akkor csomagja elvileg 28,4 milliárd dollárt érhet. Ebben az esetben Zuckerberg a 31 milliárdos vagyon felett rendelkező Larry Ellison Oracle-vezér közelében kapna helyet a Forbes magazin milliárdosokat sorrendbe szedő listáján. Sergey Brin és Larry Page Google-alapítókat is lepipálná, nekik 15-15 milliárdjuk van – jegyzi meg a Bloomberg. A Facebookban az Accel Partners és a Digital Sky Technologies befektetési társaságnak együttesen 16,8 százaléka van. Az Accel Partners 12,2 millió dollár kockázati tőkét fektetett 2005-ben az akkor még Thefacebook néven futó vállalkozásba. Ennél jobb üzletet nem is csinálhattak volna, hiszen most nagyjából 11,4 milliárd dollárt ér a részesedésük úgy, hogy menet közben 1,9 százalékos pakettet eladtak 200 millióért egy orosz hátterű társaságnak.
Akik kimaradtak
A Facebook-társalapító Dustin Moskovitznak 7,6 százaléka van, de rajta kívül más egykori harvardi diáktárs nem szerepel a felsorolt tulajdonosi körben. De még lehetnek, hiszen perek sorát indították Zuckerberg ellen, követelve a jussukat. Hogy Eduardo Saverin, valamint a Tyler és Cameron Winklevoss testvérpár valaha pénzéhez jut-e, az kétséges.